Štítek: is_archive

Nejtěžší zápasy nesvedl v ringu, ale mimo něj. Legendární boxer Muhammad Ali by oslavil 80. narozeniny
Rodák z Louisville v Kentucky a několikanásobný světový šampion v těžké váze Muhammad Ali nebyl ikonou pouze pro fanoušky boxu. Jeho jméno si u příležitosti nedožitých osmdesátin jistě připomene také afroamerická komunita, za jejíž práva bojoval i po boku Martina Luthera Kinga. V šedesátých letech konvertoval k islámu, změnil si rodné jméno a přes hrozbu vězení se odmítl účastnit války ve Vietnamu. Sportovní kariéru mu ukončila Parkinsonova choroba, které nakonec po 32 let dlouhém boji podlehl v červnu 2016.

Během ramadánu mě zaskočí drobnosti, které ani nečekám, říká muslim Simitqiu
Nejposvátnější islámský měsíc ramadán letos skončil 12. května. Během postního času věřící nesmějí od východu slunce do jeho západu jíst, pít nebo kouřit. Kromě půstu využívají někteří muslimové toto období i k nápravě svých prohřešků. „Nejtěžší je zůstat aktivní a soustředěný,“ říká muslim Ebu Bekr Simitqiu (22), původem kosovský Albánec, který se narodil v Česku.

Papežovy skromnosti si všímají ateisté i muslimové. Oceňují, že církev modernizuje
Současný papež František budí u mnoha lidí dojem revolučního vůdce katolické církve. Ve světě je známý svým střídmým chováním a lidským přístupem k životu. Boty si narozdíl od svých předchůdců kupuje výhradně sám a rád také zhlédne fotbalový zápas. Některé jeho postoje ale překvapují i věřící jiných náboženství. Papežovu návštěvu Iráku oceňuje i ateista či muslim.

Mladí věřící se během pandemie více zaměřili na svůj vztah s Bohem
Česká republika se pravidelně umisťuje na předních příčkách nejvíce ateistických zemí světa. Přesto bylo u nás podle dat Českého statistického úřadu z roku 2011 více jak dva miliony věřících. Mnozí mladí věřící mají v pandemii spoustu času na osobní a psychický rozvoj. Přestože se bohoslužby často konaly pouze on-line, někteří i tak svůj vztah s Bohem utužili.

Stezka po královských městech Maroka aneb když se vyplácí být chudým Čechem
Maroko je město vůní i pachů, klasických řemesel a starých památek. Ty najdete hlavně v královských městech, které jsou v Maroku čtyři. Každé z nich má specifickou barvu, liší se velikostí starých částí měst i povahou lidí, kteří v nich žijí.
Co popřát egyptskému lidu v jeho boji za svobodu?
Po třiceti letech vlády rezignoval na svou funkci egyptský prezident Muhammad Husní Mubarak. Stalo se tak po silných demostracích milionů obyvatel, kteří vnímají tento okamžik jako vybojovanou cestu ke svobodě. Jakým směrem se ovšem osmdesáti milionová destabilizovaná země ubere, je otázkou, která pálí nejen Spojené státy, Evropu a Izrael. V muslimské zemi, kde především mladí lidé velmi obtížně shání zaměstnání, hrozí vítězství extremistických populistických uskupení.