Štítek: is_archive

Covid ve středu dění aneb co v roce 2020 pandemie zastínila
Celý letošní rok se nesl především ve znamení koronavirové pandemie. Mnoho událostí tak zapadlo pod lavinou informací o covidu. Redakce Generace 20 si pro vás připravila výčet některých opomenutých událostí. Ať už se jedná o obsazení České republiky polskou armádou nebo o vymýcení dětské obrny v Africe.

V Kuvajtu mě za nošení šortek vytroubili, líčí svoji zkušenost Řehák
„Stát zaměřený na luxus plný líných lidí mě překvapil,“ tvrdí Pavel Tomáš Řehák (25) z Vyšší odborné školy publicistiky. Do Kuvajtu odjel v rámci studentské mezivládní dohody. S vrstevníky strávil na Blízkém východě osm měsíců. Naučil se základům arabštiny a poznal i tamní kulturu, ve které se mísí konzervativní islám a vliv progresivního západu.

Výprava tatrovek čeká na víza do Ruska, cesta kolem světa se zatím posouvá
Expedice Tatra kolem světa 2 (TKS2) musela být kvůli komplikacím pozastavena. Posádka se ale nevzdává a v cestě plánuje pokračovat. V Turecku a Íránu strávila téměř půl roku a využila toho k poznání místních a jejich kultury.

V íránském hostelu jsme byli za šedesát let první Evropané, vypráví cestovatel Michal Muška
V Íránu jsme se cítili bezpečně. Tak hodnotí oblast na blízkém východě Michal Muška (22), který tam s kamarádem Šimonem Kalným (20) strávil 23 dní. Muška se půl roku před cestou do Íránu učil perštinu, aby mohl lépe poznat místní. Ti jsou podle něj velmi pohostinní a vděční.

Student arabistiky: Verše svých básníků umí nazpaměť. Na své spisovatele i jazyk jsou Íránci hrdí
Každoročně se mohou na studium v Íránu vydat tři čeští studenti. Zlepší si tak svou úroveň v perštině, zažijí přesně připravený studijní program a měsíc se potkávají s perskou kulturou. Ta se od arabského světa zásadně liší, nejenom přístupem ke vzdělání, ale i šíitskou větví islámu.