Štítek: is_archive

Warhaus přináší v novém albu své zlomené srdce. Žádné “ha ha” to ale není
Frontman belgické kapely Balthazar, Maarten Devoldere, vydal pod svým pseudonymem Warhaus 11. listopadu již třetí sólové album, tentokrát s názvem Ha Ha Heartbreak. Hudba připomíná balady Serge Gainsbourga s nádechem Toma Waitse a Leonarda Cohena. Je plná tajemnosti, bondovských trumpet a jednoho zlomeného srdce a dává dohromady silné album.

Mladí poslouchají hlavně český rap. Starší interpreti je příliš nelákají
Česká hudební scéna má co nabídnout. Mladí se však o tuzemské stálice tolik nezajímají. Podle některých cílí starší muzikanti či zpěváci spíš na letité publikum. Dvacátníci si tak převážně pouštějí české rapery nebo zahraniční hvězdy. Pro poslech hudby používají hlavně digitální platformy.

Sound of VOŠP studenty bavil. Oblíbený žánr si na něm našel každý
Muzika, popíjení a poznávání nových přátel. Minulý rok pro mě byl Sound of VOŠP skvělou příležitostí k seznámení se spolužáky. Zároveň jsem měl možnost poslechnout si písničky, které skládají moji kolegové z Vyšší odborné školy publicistiky
(VOŠP). Tehdejší pohodová atmosféra tvořená zhruba stovkou mladých lidí a příjemná hudba mě přiměla letos dorazit znovu.

Z Pussy Riot na Koncertě pro budoucnost naskakovala husí kůže
Již tradičně se Václavské náměstí 17. listopadu proměnilo na hudební pódium. Koncert pro budoucnost nabídl kromě proslovů známých osobností také nabitý line-up. Pro zaplněné náměstí zahrál například Ben Cristovao s Davidem Kollerem nebo Chinaski. Vrcholem večera však bylo vystoupení ruské feministické aktivistické kapely Pussy Riot.

Jak hudební analfabet existoval na festivalu
FEJETON: Hudbu bych si do sluchátek nepustila. Nemusím společnost více jak pěti lidí naráz a taky nepiju alkohol, přesto jsem se letos společně svým přítelem vydala na jeden z největších středoevropských festivalů Colours of Ostrava. Vyvstává otázka – proboha proč?

Muž, který zhudebnil život v předalekých galaxiích nebo kouzelnických školách, slaví devadesátiny
Na svém kontě má hudbu k více než stovce filmů, po Waltu Disneym má nejvíce nominací na Oscara a Steven Spielberg ho označil za největšího žijícího skladatele. Řeč je o Johnu Williamsovi, který 8. února oslavil devadesáté narozeniny. Williamsovu hudbu znají diváci ze sérií Hvězdných válek, Indiana Jonese, Harryho Pottera nebo třeba z mnohokrát oceněného snímku Schindlerův seznam.

Nejstarší rockové kluby v Praze lákají na nostalgii
Osmdesátá léta, sametová revoluce a následná svoboda znamenaly pro hudební scénu velký posun. Součástí historie jsou i dva nejstarší pražské rockové kluby, které se staly střediskem tehdejší kultury. Zatímco tři dekády staré Rock Café se pyšní novým interiérem a hlubšími uměleckými záměry, o jednadvacet let starší Strahov 007 si zachoval svůj původní charakter.

Chci lidem zlepšovat náladu hudbou, říká beatmaker Übeatz
První beat prodal teprve před rokem a půl, od té doby ale sklízí úspěchy. Daniela Suchánka (23), studenta brněnského Ambisu, ve kterém se zaměřil na management, letos čekají státnice. Ve svém volném čase ale vytváří hudební podklad pro rapery jako tak zvaný beatmaker. Pod pseudonymem Übeatz se hudbě věnuje už osm let a nyní tvoří v producentské skupině Hitmakerz Squad.

George Harrison zasvětil svůj život hudbě, o slávu ale nestál
Před dvaceti lety zemřel nejmladší člen Beatles, který se v legendární kapele příliš autorsky neprosadil. Až v 70. letech odstartoval George Harrison (†58) sólovou dráhu a dokázal, že je nejenom kytarový virtuóz, ale i výborný skladatel a zpěvák. I tak ale nikdy nevyhledával publicitu. Snažil se žít mimo záře reflektorů a dělat hudbu, kterou bezmezně miloval.

Vytoužená sláva ji ničila. Od smrti Amy Winehousové uplynulo 10 let
Zpěvačka Amy Winehousová (†27) zemřela přesně před deseti lety. Během života dosáhla fenomenálního úspěchu, kvůli kterému se o ni zajímala kromě hudebních fanoušků i bulvární média. Se stoupající slávou se umělkyně začala stále častěji utápět v alkoholu a drogách. Podle oslovených mladých posluchačů je její tvorba nadčasová.