Štítek: is_archive

Kvůli uzávěře Trutnovska osiřela část Krkonoš. Zimní radovánky utnula karanténa
Kvůli zhoršující se epidemiologické situaci se vláda rozhodla od 12. února, zatím do konce měsíce, uzavřít tři oblasti v České republice, mezi nimi i Trutnovsko. Právě tento okres na tom byl s počtem nakažených poslední měsíc nejhůř. Lidé sem mohou pouze v případě, že zde mají trvalé bydliště, pracují tu, nebo sem jedou řešit neodkladnou záležitost. V každém případě musí být schopni důvod své cesty doložit.

Sněžka láká davy turistů, velká část z nich ale bezohledně ničí vzácnou vegetaci
Nejvýše položený bod České republiky ročně navštíví desetitisíce lidí. Málokdo se ale na jeho vrcholu chová jako v národním parku. Turisté pro lepší fotku nebo výhled často překračují řetězové oplocení. To přitom nemá zamezit pádu, za úkol má především ochránit vzácný biotop před návštěvníky.

Lyžařská sezóna byla rekordně krátká, vlekaři jsou ale spokojení
Zimní sezóna na českých horách byla jednou z nejkratších v historii, trvala pouze 109 dní. Některé skiareály musely zavřít kvůli teplému počasí předčasně. Přesto jsou vlekaři spokojení, návštěvnost byla nejvyšší za posledních sedm let.

Ve skyrunningovém závodě musí běžci zdolat převýšení stejné jako třikrát na Sněžku a zpět
Jednou jsou dole, jednou nahoře. Závodníci, kteří se věnují skyrunningu, neboli běhu v horách, musí zdolat kopce a příkré srázy, ale i přírodní překážky jako balvany, skalní stěny nebo sníh. V České republice se skyrunning běhá v Krkonoších nebo na Ještědu, většinou ale sportovci jezdí do vyšších hor – do Alp, Pyrenejí, nebo do Tater.

Lyžování v Alpách: metrem až na vrchol sjezdovky
Za okny je už sice jaro, ale ti, kdo si ještě nestihli pořádně zalyžovat, mají pořád šanci. Třeba v rakouských Alpách, jež nabízejí lyžování ve výšce až 3 100 metrů nad mořem. V případě lyžařského střediska Mölltaler Gletscher vyjedete na vrchol dokonce velmi nezvyklým způsobem – metrem. Jelikož jde navíc o ledovec, sníh je pořád kvalitní a oproti České republice jsou sjezdovky téměř prázdné.

Anketa: Podle čeho si vybíráte, kam pojedete lyžovat?
V zimním období řeší mnoho lidí otázku, kam se vydají lyžovat. Při výběru vhodného místa jsou důležitá různá kritéria, například kvalita sjezdovek, tradice či cena. Zeptali jsme se, co hraje největší roli při rozhodování.

Studenti jsou ochotni kvůli sezónní práci na horách odejít ze zaměstnání
Jednou z rozšířených brigád mezi mladými lidmi je práce lyžařského či snowboardového instruktora. Tahle práce ale studentům lehce komplikuje část roku. Nejen, že na zkoušky ve škole musí dojíždět, ale také mění předchozí zaměstnání za tuto sezónní brigádu s nejistým výdělkem.

Studenti na horách šetří, raději chodí pěšky i do svahu
Řada studentů, kteří rádi lyžují, si výlet na alpské sjezdovky nemůže dovolit. Tuzemské hory jsou pro ně dostupnější. I přesto se však snaží na zimní dovolené co nejvíce ušetřit. Permanentka může být levnější díky kartičce ISIC, k ježdění ve snowparku nepotřebují lyžaři často skipas vůbec.

České lyžaře lákají v zahraničí dlouhé sjezdovky i místní drinky
Ačkoli má Česká republika dostatek lyžařských areálů, lidé si raději jezdí užívat zimní radovánky do zahraničí. Třeba Itálie a Rakousko uspokojí i náročné snowboardisty a freeskieře. Alpské sjezdovky jsou totiž delší, rozmanitější, upravenější a fronty u vleků nebývají tak dlouhé. Restaurace na sjezdovkách navíc nabízejí lyžařům kromě občerstvení také možnost odpočinku na lehátku.

Někteří účastníci zájezdu paří nonstop a spí i na pláži, říká zakladatel Party Kýblu
Tanec na pláži či na sněhu do brzkých ranních hodin s flaškou alkoholu v ruce. I tak si někteří představují svoji dovolenou. Jan Barek (23) založil se svým kamarádem cestovní kancelář Party Kýbl. Ta, jak sám název napovídá, zprostředkovává party zájezdy do zahraničí. V rozhovoru například prozradil, že většinu klientů tvoří pracující lidé, nikoliv studenti, jak by se mohlo zdát.