Štítek: is_archive

Dominikánská republika není jen turistický ráj. Místní žijí v chatrčích bez pitné vody
Písečné pláže a teplé Karibské moře. Dominikánskou republiku, přezdívanou „ráj na zemi“, turisté vyhledávají čím dál častěji. Kvůli přírodním katastrofám na nedalekém Haiti však získala země i nálepku nebezpečné destinace. Jaká je ale opravdová situace mimo turistické oblasti? Student Vyšší odborné školy publicistiky, Martin Duřt, navštívil i odlehlejší části ostrova – i přes upozornění na možná nebezpečí.

Dvě tváře ostrova Hispaniola: východ je plný turistů, na západě nemají lidé co jíst
„Je to nejkrásnější země, jakou lidské oko spatřilo,“ řekl Kryštof Kolumbus v roce 1492, když zakotvil u ostrova Hispaniola, na němž leží dnes dva státy – Haiti na západě a Dominikánská republika na východě. V obou zemích byla dlouhá léta politická nestabilita, řada nepokojů, americká invaze i diktátorský režim. Přesto jsou dnes oba státy naprosto rozdílné. Dominikánská republika je vyhledávanou turistickou destinací a Haiti nejchudším státem na americkém kontinentu.
Možná nemají sílu svět změnit, ale mají sílu ho milovat
Hodně se spěchá, aby se mohlo čekat a čeká se, aby se mohlo pospíchat. Stojím v operačním středisku liberecké humanitární organizace Hand for Help a přemýšlím o vyřčených slovech jejího zakladatele, Jaromíra Dolanského. Je čtvrtek, těsně před devátou hodinou ranní. Žádné dobré zprávy. Padají burzy po celém světě. V Řecku se nezaměstnanost vyhoupla na rekordní výši. Severozápad Čech zasáhla ničivá povodňová vlna. „Můžeme nad tím samozřejmě lamentovat. Je tu ale i druhá cesta. Přijmout život takový, jaký je a hledat i na tom špatném pozitiva,“ řekla mi Jana z Oneness-Heart Tears and Smiles.