Štítek: is_archive

GLOSA: Covid Klaus
Václav Klaus, bývalý prezident a zapřísáhlý odpůrce proticovidových opatření, má koronavirus. Na veřejných shromážděních nenosil roušku, odmítal restrikce. Hlásal, že „bát se covidu je srabácké“ a podněcoval ke vzpouře lidu. Vydrží mu to i poté, co se – jak mu přejeme – vyléčí? To glosuje redaktorka Generace20 Yvetta Hynčicová.

Na Valentýna je větší zájem o přepychovou květinu než o drahou polovičku
GLOSA: Čtrnáctý únor se navzdory své komerčnosti stává u některých mladých Čechů čím dál populárnější. A zatímco si obchodníci mnou ruce nad tučným ziskem, lidé běhají jako pomatení po květinářstvích a obchodech s čokoládou kvůli jakési valentýnské tradici. A mnozí děkují Bohu, že i přes koronavirovou krizi jsou tyto prodejny stále otevřené. Zdá se, že svátek zamilovaných s sebou táhne jedno nepsané pravidlo: koupit dárek, jen aby se neřeklo.

GLOSA: Kastrovat, či nekastrovat?
Téma kastrace psů dnes rezonuje společností zejména proto, že je v módě vracet se k přírodě. Redaktorka Generace20 Yvetta Hynčicová předkládá důvody, proč zastává názor PRO kastraci.

Děti vyhlíží Ježíška a studenti konec zkouškového
GLOSA: Spousta lidí vnímá Vánoce jako nejkrásnější dobu v roce. Námi studenty ale rozhodně oblíbené nejsou. Ne však proto, že bychom svátky klidu neměli rádi, ale protože se na nás sypou studijní povinnosti. Namísto přejídání cukroví se soustředíme na nedopsané seminárky a doufáme, že zkouškové skončí dříve než druhá vlna koronaviru.

Lidé v rodinách upevňují vztahy. Vděčí za to koronaviru
GLOSA: Být několik týdnů doma s rodinou bylo před pandemií pro většinu studentů nemyslitelné. Ale není to tak hrozné, jak by se na první pohled mohlo zdát. Nabízí se aktivity, díky kterým lze rodinnou karanténu s přehledem zvládnout.

Adršpach dusí nárůst aut. Přírodní rezervaci si turisté pletou s obchoďákem
Pískovcové věže obdivovala v minulosti jen hrstka dobrodruhů. Teď jsou atrakcí pro davy turistů, kteří klidně parkují přímo v srdci skal. Přeplněná parkoviště mění charakter přírodní rezervace Adršpach, která je součástí broumovské Chráněné krajinné oblasti (CHKO). Stejný problém řeší i v Krkonoších. Kvůli změně značení se lidé autem dostanou ze Špindlerova Mlýna až na hřebeny národního parku. A novou cestu si rychle oblíbili. Kdo dřív v horách vyhledával klid a nedotčenou přírodu, bude se divit.

Smutná a osamělá generace Z
GLOSA: Lidé narození po roce 1995 jsou podle studií ve větších depresích. Mohou za to především sociální sítě. Většina uživatelů na ně přidává nastylizované fotografie takřka bez nedokonalostí. To je jeden z důvodů, proč mladí při pohledu na ně zažívají pocit méněcennosti a vlastní nedůležitosti. Uzavírají se do sebe a porovnávají se s ostatními.

Po psích salonech a hobbymarketech došlo i na hospody. Národ pivařů obsazuje zahrádky
GLOSA: Dvouměsíční sen nedočkavých českých restauratérů a štamgastů se naplnil. Od pondělí si lidé dají pivo nebo jídlo na zahrádkách svých oblíbených hospod. Provozní ani netrvají na vládou nařízeném nošení roušek mezi sousty a loky, takže radost z otevření podniků může hostům zkazit snad jen počasí.

Češi se ukazují v novém světle. Stávají se z nich pekaři
GLOSA: Omlouváme se, ale droždí není. Přesně takové oznámení mají na policích vedle tvarohů a mléka téměř všechny supermarkety. Pekařské droždí ale není jedinou surovinou, kterou berou lidé v obchodech útokem. Zaměřují se i na kypřicí prášek, směsi na chleba nebo mouku.

Výzva „Není nutno nezpívat“ přilákala spíše rýpaly
GLOSA: Pryč jsou doby, kdy na člověka lidé pohlíželi jako na blázna, když si na veřejnosti nahlas zpíval. Češi se zkusili inspirovat Italy a Španěly, kteří se v karanténě snaží všemožně zabavit a také poděkovat zdravotníkům veřejným a společným zpěvem. Ale moc to nevyšlo.