Štítek: is_archive

Chci lidem přiblížit témata, která přehlížejí. Někdy i za cenu vlastního bezpečí, říká fotoreportér Baseley
Jako reportážní fotograf na volné noze pracuje teprve rok. Za tu dobu však stihl poloviční Angličan Ray Baseley (19) zdokumentovat několik tuzemských i zahraničních demonstrací. Zaznamenal například statisícový protest proti omezování ženských práv v Polsku nebo shromáždění odpůrců roušek na Václavském náměstí. Profese fotoreportéra ho baví, i když kvůli ní často riskuje.

Samouk nevidí ve studiu fotografie smysl. Přichází tak o možnost konstruktivní kritiky
K tomu, aby se člověk stal úspěšným fotografem, nepotřebuje uměleckou školu. Alespoň to si myslí fotograf Daniel Holan (25). Podle něj samoukům stačí trénink a alespoň špetka talentu. S tímto názorem ovšem nesouhlasí studentka fotografie Emilie Hlinovská (21). Výuku a hlavně individuální konzultace s kantorem považuje za klíčové.

Jedna Praha, dva covidy: vylidněné město vystřídaly fronty u výdejních okének
Česko zažívá druhou vlnu pandemie. Na jaře byli lidé svědomitější a zůstávali více doma. Na podzim naopak častěji vyrážejí ven, přestože je situace horší. S analogovým fotoaparátem jsem vyrazil zdokumentovat dění v Praze. Situaci v pátek 27. března 2020 srovnávají fotografie se čtvrtkem 19. listopadu 2020.

Unikátní fotografie neznámého autora zachycují židovský transport z Holešovic
Badatel a publicista Jaroslav Čvančara (71) ve svém archivu narazil na dvě unikátní fotografie. Ty zachycují transport československých židů procházející za druhé světové války křižovatkou ulic U Smaltovny a Veletržní v pražských Holešovicích. Snímky byly uvedeny na vernisáži Obrazy a hlasy Bubnů přímo na Bubenském nádraží, odkud byly transporty vypravovány.

Houby sbírat nechtějí, to jsem moje vlčáky ještě nenaučila, říká chovatelka Kateřina Siňorová
Vlčí vzhled a vlastnosti pracovního psa vystihují československého vlčáka (ČSV), plemeno vzniklé zkřížením německého ovčáka a karpatského vlka. Kateřina Siňorová (45) chová tříčlennou smečku a cvičí je pro profesionální fotografování s lidmi.

Člověk si rozmyslí, co chce fotit, když má jen třicet šest snímků
Analog je v posledních letech znovu v kurzu. Pro nadšence je to koníček, i když si za něj musí připlatit. Přitom před třiceti lety byla analogová fotografie běžným formátem. Brzy ji ale vystřídaly digitální zrcadlovky. Z filmů se přešlo na paměťové karty, které slibovaly více místa pro záznam. Někteří proto vnímají současný fenomén analogu jako obyčejnou pózu, kterou na sebe lidé chtějí upozornit.

Strankovy fotografické koláže působí nereálně a uměle. Raději méně photoshopu
Český fotograf Martin Stranka vytvoří svou spopecifickou technikou koláže jen několik děl do roka. Osmnáct z těchto fotografií představil na své první velké tuzemské výstavě Dechem v pražském Mánesu na začátku března. Prodejní výstava představovala průřez Strankovou tvorbou za posledních 14 let. Ačkoli měla trvat celý měsíc, kvůli nařízení vlády ohledně koronaviru byla předčasně uzavřena. Přesto u českého publika vzbudila zájem a za jedenáct dní ji navštívilo přes 13 tisíc lidí.

I nevidomí se mohou věnovat kreslení nebo sportu, dokazuje výstava
Studentka Vyšší odborné školy publicistiky Kateřina Klabzubová ve spolupráci s Tyflocentrem Ústí nad Labem nafotila benefiční kalendář. Zároveň se podílela i na výstavě, která má na snímcích a textových medailoncích přiblížit veřejnosti příběhy nevidomých a jejich koníčky.

Pracovní nabídky z New Yorku jsem získala díky Instagramu, říká ilustrátorka Eliška Podzimková
Práci české ilustrátorky Elišky Podzimkové (26) znají i v New Yorku. Dokreslování obrázků zvířat, lidí a věcí na fotografie dostaly její tvorbu až na stránky amerického módního magazínu Vogue. Pro Podzimkovou to ale nebyla zásadní zkušenost. Mnohem zajímavější pro ni byla spolupráce se zpěvákem Tomášem Klusem. „Právě práce na jeho hudebním turné byla pro mě úplně jiná. Dělala jsem scénu, plakáty a zažila menší tvůrčí krizi,“ svěřuje se Podzimková.

Až moc poklidná Hokejová bitva. Fandit vysokoškolákům přišel i poslanec Dominik Feri
Málokde je k vidění tolik mladých lidí z různých škol pohromadě, jako na Hokejové bitvě čtyř velkých pražských univerzit. Sedmý ročník této akce, který se konal 2. listopadu, přivedl studenty Univerzity Karlovy, Vysoké školy ekonomické, České zemědělské univerzity a Českého vysokého učení technického do pražské Tipsport arény. Zápas o Pohár primátorky města Prahy se nesl, na rozdíl od předchozích ročníků, v přátelské atmosféře.