Štítek: is_archive

Dvacátníky láká volnost. S odchodem od rodičů ale přichází i zodpovědnost
S příchodem na vysokou školu se mladí většinou snaží osamostatnit. Spousta z nich si myslí, že se stačí odstěhovat od rodičů, díky čemuž získají větší svobodu a volnost. Tento krok má ale i své stinné stránky. Pojí se totiž s řadou povinností a úskalí.

Síťový marketing láká mladé lidi, dlouho v něm ale nevydrží
Multi-level je pro někoho dobrá možnost přivýdělku, pro jiného ztráta času. Obecně si však většina lidí tímto způsobem nevydělá dostatek peněz, a tak láká do sítě své známé, aby za ně obdržela provize. Podnikání v podobných systémech je ale rizikové a v horších případech může skončit i dluhy.

Současná krize donutila Čechy přemýšlet nad penězi. Založte si spořící účet, radí ekonom
V době koronavirové pandemie musí lidé podstatně víc přehodnocovat, za co utrácí. Mnozí, včetně mladých, si přesto uvědomují, že během krize je třeba především šetřit. Řešením může být například založení spořícího účtu. Vědět totiž, jak ve svízelných situacích dobře zacházet s penězi, je podle odborníků klíčem k finančnímu úspěchu.

Nesmyslná nařízení ničí sport. Tomu nezbývá nic jiného než pokračovat bez fanoušků
Komentář: Prázdný stadion, atmosféra na bodu mrazu a statisícové finanční ztráty za zápas. Touto noční můrou si momentálně procházejí profesionální sportovní kluby v Česku. Od zavedení nových restrikcí 24. září mohla do hlediště stále alespoň tisícovka fanoušků, od pondělí 5. října už ale ani jeden. A může být ještě hůř. Zápasy nejvyšší fotbalové nebo hokejové soutěže ve většině případů nelze sledovat zdarma, ať už v televizi nebo přes internet. Pro koho se tedy nyní hraje? Pro co nejmenší finanční ztráty. Sport je v pasti obrovského byznysu, který nelze jen tak bez krutých následků přerušit nebo zastavit.

Na vlastní bydlení nedosáhne víc než polovina lidí pod šestatřicet. Nepomůže jim ani hypotéka pro mladé
Přísnější podmínky pro získání hypoteční půjčky a rostoucí ceny nemovitostí znemožňují mladým lidem pořídit si vlastní bydlení. Nepomůže jim ani takzvaná hypotéka pro mladé, jelikož je limitována maximální částkou dva miliony korun, která na byt nebo dům například v hlavním městě nestačí. Kdo chce klasickou hypotéku, musí mít našetřeno alespoň 10 % z celkové částky. A to je pro spoustu lidí problém.

Podnikat z domova v pyžamu láká spoustu lidí, ve většině případů ale o peníze přijdou, říká investor Dominik Kovařík
Vydělává přes dvacet milionů korun ročně. Dominik Kovařík (30) vede kurzy o investování a obchodování, radí firmám v oblasti marketingu a rozjíždí startupy. Na druhou stranu ani nedokončil vysokou školu. A svůj první obchodní účet na burze, který vybudoval z dvaceti na dvě stě padesát tisíc korun, prodělal během několika okamžiků.

Finanční gramotnost Čechů je jen průměrná. Vzdělávat by se měli ve školách i doma
Úroveň vzdělanosti sice ve společnosti roste, ale s tím, jak správně nakládat s penězi, si řada lidí stále neví rady. Hodnotu peněz a hospodaření s nimi by si přitom měli osvojovat už žáci na základních školách. Podle průzkumu České bankovní asociace mají předpoklady k větší finanční gramotnosti lidé s vyšším vzděláním.

Mladí se málo orientují ve svých financích. Kvůli neznalosti mohou skončit i v exekuci
Svět financí je pro mladé lidi mnohdy velkou záhadou. Podle osobního bankéře Adama Vrány je však finanční gramotnost zásadní, pomáhá často uchránit od pasti dluhů a exekucí. Stát si je těchto mezer ve znalostech vědom a pokouší se přes různé projekty mladé lidi finančně vzdělat.

Mládež nekope. Vesnice postrádají novou generaci fotbalistů
Od roku 2015 už v Česku zaniklo na 350 vesnických fotbalových klubů. A situace se nelepší. Starší hráči v malých obcích nemají pro své týmy nástupce. Může za to nezájem dětí o fotbal, velká nabídka jiných kroužků i nedostatek financí pro malé kluby. Krizi mají i v Horní Pěně na Jindřichohradecku. V obci o šesti stech obyvatelích udržuje místní tým hlavně nadšení trenéra Václava Peška (56).

Z „mamahotelu“ se mladým Čechům pryč nechce. Odchod od rodičů odkládají hlavně muži
Odchod od rodičů a osamostatnění se je důležitým životním milníkem. Mladí Češi ale toto rozhodnutí odkládají v průměru na 26,4 let, což je podle průzkumu Českého statistického úřadu nad průměr Evropské unie. Dívky jsou však v tomto ohledu vyspělejší. „Chlapci jsou fixovanější na matku více než slečny. Mladí jedinci osamostatnění odkládají také kvůli tomu, že v rodině často chybí mužský element, který by je vyslal do světa,“ říká k tématu dětský psychiatr Peter Pöthe (50).