Štítek: is_archive

Putin zákazem sociálních sítí ukázal, že největší strach má z vlastních lidí
KOMENTÁŘ: V Rusku od 14. března nefunguje Facebook, Twitter nebo Instagram. Ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi se podařilo dokončit to, o co se snažil roky. Téměř kompletně odříznul své občany od zahraničních médií. K vypnutí sociálních sítí ho však nedohnal Západ, jak sám tvrdí, ale vlastní strach z reakce obyvatel na zvěrstva, jaká jeho armáda páchá na Ukrajině. Mladou generaci se mu i přesto od pravdivých informací nedaří zcela odstřihnout.

Klidně si běž, Marku. Evropě se uleví
GLOSA: Evropská unie se rozhodla více chránit své občany ve virtuálním prostoru. Připravuje změnu pravidel pro zacházení s citlivými daty. Nově je společnosti nebudou smět ukládat mimo území Unie. To se nelíbí společnosti Marka Zuckerberga, Meta, které patří sociální sítě Facebook a Instagram či chatovací aplikace WhatsApp. Ta přišla s ultimátem, a opět se tak projevila jako toxický partner svých uživatelů. Pokud se změna pravidel schválí, bude muset z Unie odejít.

Nevadí, že se Facebook potápí. Zuckerberga už zajímá jen Meta
GLOSA: Šéf Facebooku Mark Zuckerberg oznámil na konci října okamžité přejmenování své společnosti. Nově nese název Meta – podle plánu vytvořit novou sociální platformu Metaverse. A rozhodně je jen čirou náhodou, že k přejmenování došlo jen pár týdnů poté, co před Kongresem Spojených států vypovídala bývalá zaměstnankyně Facebooku Frances Haugenová. Ta prozradila, že Zuckerbergova sociální síť záměrně rozděluje společnost, protože tím zvyšuje zisky.

Sociální sítě jako nástroj společenské sebedestrukce, uživatelé často nedomýšlejí své jednání
Lidé na sociálních sítích běžně sdílí své názory, myšlenky nebo fotografie prakticky celému světu. To jim však může často způsobit nepříjemnosti, které nepředpokládali. Podle sociologů mají potřebu ukazovat skrze sociální sítě velkou část soukromí zejména ti, kteří potřebují uznání od ostatních. Nechtěným důsledkem může být však stalking, obtěžování a vydírání.

Polemika redakce Generace 20: Omezují sociální sítě svobodu slova?
Už dávno neplatí, že na sociální sítě mohou psát jejich uživatelé, cokoliv se jim zamane. Společnost Facebook příspěvky, jež považuje za nepřípustné, maže, platforma Twitter je zase přímo pod textem konkrétního tweetu označuje za zavádějící. Mají na to sociální sítě právo, nebo jde o cenzuru či omezování svobody slova? Přečtěte si dva rozdílné názory našich redaktorů Marka Veselého a Jakuba Kunce. Oba vycházejí z petice videoherního vývojáře Daniela Vávry, k níž se přidaly i další české osobnosti a která bojuje proti nelogickému mazání příspěvků na sociálních sítích i očividnému zvýhodňování některých uživatelů na úkor druhých.

Hloupé výroky ze sociálních sítí se autorům mohou nepříjemně vrátit i po letech
Za kontroverzní status nebo mladickou nerozvážnost projevenou na sociálních sítích může člověk pykat i s odstupem řady let. O tom se nedávno přesvědčil například dnes již bývalý kandidát Pirátů do Senátu Tomáš Tožička (53) či poslanec za TOP 09 Dominik Feri (23).

Pokud chcete pracovat v médiích, nesmíte se bát mocných, říká Marek Wollner
Novinář Marek Wollner (53) působí v České televizi jako dramaturg a moderátor investigativního pořadu Reportéři ČT. „Nových nadějných absolventů bohužel v branži potkávám málo,“ posteskl si během diskuse se studenty Vyšší odborné školy publicistiky. Řešil i vliv médií na politiku nebo důsledek moci velkých společností.

K poslaneckému křeslu dopomohla Dominikovi Ferimu originální image i dobrá komunikace na sociálních sítích
Jednadvacetiletý Dominik Feri se stal nejmladším poslancem v historii české politiky. Čím zaujal voliče natolik, aby ho z 36. místa pražské kandidátky při letošních volbách svým kroužkováním dostali až do Thunovského paláce? Prim hraje jeho originální image, kterou si každý zapamatuje, ale i vtipné statusy, kterými baví lidi především na Facebooku. Generace 20 přináší pět důvodů, které Ferimu napomohly získat poslanecké křeslo.

Místo ve sprše jsem se myl v dešti, vzpomíná dobrodruh, který objel Černé moře na kole
Má za sebou sedm tisíc kilometrů a osm procestovaných zemí. Sedmadvacetiletý Tomáš Vejmola se minulý rok rozhodl vydat na okružní výpravu kolem Černého moře. Cestoval na kole a po celou dobu sám. Jediným společníkem mu byl Facebook, kam pravidelně přidával svá videa z cest.

Facebook je ráj špionů. Podle „piráta“ Bartoše se před ním nelze schovat
Sociální sítě, jako je Facebook, jsou ideálním místem pro krádež osobních informací. V bezpečí dnes už ale nejsou ani lidé, kteří účet na něm nemají. Bohatě totiž stačí, aby se o nich některý z uživatelů zmínil ve svém příspěvku, a Facebook ihned začne veškeré jejich informace shromažďovat. Podle IT specialisty existuje před zloději dat jediná stoprocentní ochrana. Režim offline.