Štítek: is_archive

Českých erasmáků ubývá. Odvážlivci si ale zkušenost pochvalují
Na semestr v cizině studenti nezapomenou. Vysokoškoláci se proto často vydávají mimo Českou republiku v rámci edukativního programu Erasmus. Ten umožňuje opakovaně vycestovat za vzděláním i mimo Evropu. V posledních letech však dochází k úbytku zájemců. Kromě koronaviru odrazuje tuzemské uchazeče od dobrodružství i byrokracie.

Mladým lidem testování kosmetiky na zvířatech vadí. Kvůli ceně ale dělají ústupky
Na českém trhu se zvyšuje podíl takzvané cruelty-free kosmetiky. U té má člověk záruku, že produkt ani žádné jeho složky nebyly testovány na zvířatech. Mladé lidi ohleduplné výrobky lákají, často je však odradí cena. Mnozí proto volí levnější varianty, u nichž už ale spotřebitel nemá zaručené, že firmy k pokusům nevyužívaly zvířata.

Z Bruselu přichází nové nařízení, Češi se opět zbytečně plaší
Nadávat na Evropskou unii je v Česku populární. A máme tu zase jeden domnělý důvod navíc. Pětadvacátého května vstoupí po celé Evropské unii v platnost Obecné nařízení na ochranu osobních údajů neboli GDPR (z anglického General Data Protection Regulation). A opět slyšíme, jaké že to zase přišlo nesmyslné nařízení a jak jsme pod diktátem zlého Bruselu.

Studenti mediálních škol navštívili Brusel. Evropská unie podle nich má smysl
Dvacet českých studentů z mediálních škol nahlédlo do centra dění Evropské unie. Informační kancelář Evropského parlamentu v České republice každý rok pořádá tři semináře pro novináře a jeden z nich je určený studentům tohoto oboru. Ti během svého pobytu debatovali s europoslanci a zahraničními zpravodaji.

Angličtina z institucí Evropské unie nezmizí ani po brexitu
Velká Británie spustila článek 50 Lisabonské smlouvy. Za dva roky by tedy Spojené království mělo definitivně opustit Evropskou unii. Ačkoli po brexitu už žádná z členských zemí nebude mít jako takzvaný úřední jazyk angličtinu, řeč se z institucí EU nevytratí. „Je to hlavní komunikační jazyk,“ tvrdí překladatelka z Evropského parlamentu.

GLOSA: Měnící se Evropa
Populismus v západní společnosti sílí. Takto orientovaná uskupení získávají významný politický vliv. Uplynulý rok naznačil aktuální trendy v Evropě. Lidé chtějí změnu, nové tváře v politice a populisté jim dokáží říkat to, co chtějí slyšet.

V Česku byl schválen protikuřácký zákon. Podle Zemana jde o nesmysl
Zakouřené bary či restaurace budou minulostí. Poslanci totiž začátkem prosince napodruhé schválili protikuřácký zákon. Česká republika se tak přidala k několika desítkám evropských zemí jako je Skotsko či Chorvatsko,ve kterých tento zákon už několik let funguje. Podle prezidenta Miloše Zemana je však zákon naprostým nesmyslem.

KOMENTÁŘ: Skoncujme s igelitkami nadobro
Zachráníme životní prostředí regulací igelitek, shodla se Evropská unie. Otázkou však zůstává, jestli místo omezení není lepší podniknout razantnější krok – tašky na jedno použití úplně zrušit.

Politolog: Dokud Moldavsko nevyřeší problém s Podněstřím, do EU nevstoupí
Moldavsko se přiblížilo členství v Evropské unii, jejíž parlament odsouhlasil přidružení této země. Úplnému přijetí ale brání proruský region Podněstří, který se samovolně odtrhl a vyhlásil vlastní stát. Ten ovšem nebyl mezinárodně uznán. Politolog Jakub Janda říká, že dokud si Moldavsko samo problém s Podněstřím nevyřeší, členem Unie se nestane.
O osudu Sulíka se rozhodne až v březnu
Když se před rokem a půl podařilo sestavit na Slovensku středopravou vládu Ivety Radičové, zavládlo především mezi mladými Slováky nadšení. Z premiérské pozice se navzdory volebnímu vítězství své strany Smer musel poroučet Robert Fico, jehož především studenti takřka nenáviděli.