Štítek: is_archive

Roli tanečních převzaly návody na YouTube. Mladí se tak etiketu učí virtuálně
Základy slušného chování by měl znát každý, v praxi to však není pravidlem. Mnozí rodiče nevedou své děti k etiketě, kterou tak mladí neřeší. Situace se navíc s příchodem koronaviru a vládních opatření ještě zhoršila. Lidé nemohou do tanečních, kde by se základy naučili a neúčastní se ani vzdělávacích workshopů. Najdou se ale nadšenci, kteří se etiketu učí z pohodlí domova pomocí on-line kurzů.

Chybí nám empatie a zdvořilost, hodnotí lektorka etikety Iva Pluháčková
I když učitelka etikety Iva Pluháčková (38) původně vystudovala antropologii a později i diplomacii, rozhodla se profesně ubírat jiným směrem. Už několik let soukromě vyučuje pravidla společenského chování. Mezi jejími klienty jsou děti, manažeři, diplomaté nebo politici. Za prací létá i do Londýna. Podle ní by si Angličan, na rozdíl od Čecha, v restauraci nikdy nepoložil na stůl mobil.

Povinně do kostela nebo jiná etiketa stolování. Mít partnerku z Koreje znamená převzít i něco z její kultury
Najít si druhou polovičku z jiné země s sebou velmi často přináší střet dvou odlišných světů. Například v Korejské republice jde o detaily jako například uklánění se při pozdravu nebo vhodné chování při společné večeři. Velmi často jde ale také o přijetí alespoň části cizího kulturního dědictví.

Poznat gentlemana na ulici lze dnes jen stěží
Dřív bylo snadné rozeznat kavalíra na první pohled, dnes už tomu tak není. S moderní dobou se vytratily klobouky a dobře vyčištěné polobotky. Dopisy nahradila elektronická komunikace. Příjemné vystupování a upravený vzhled jsou ale známkami gentlemana i dnes.

VIDEO: Nesprávné oblečení snižuje hodnotu společenské akce, říká učitel etikety
Společenské události jsou zábavou s jasně danými pravidly. Mezi lidmi se ale najdou výjimky, které tyto zajeté hodnoty nedodržují. Svetry, džíny či tenisky lze vidět v divadlech i na plesech. Někteří návštěvníci vnímají tyto zvyklosti jako hloupé a zastaralé. Podle odborníka si však neuvědomují, že ignorováním etikety vznešenost akce klesá.

Češi nemají moc vzorů, které by mohli kopírovat, říká odbornice na etiketu
Jak by byla cesta do práce jednodušší, kdyby všichni dodržovali základní pravidlo, že se chodí vpravo, a pouštěli ze dveří lidi, kteří vycházejí. Jenomže slušné vychování není u spousty lidí samozřejmostí. Často se z důvodů neznalosti neumějí ve společnosti chovat. A především Češi mají v etiketě velké mezery. Podle odbornice na společenská pravidla Evy Filipové za to může především bývalý komunistický režim, který zničil tradici z první republiky. Proto dnes nemají Češi ty pravé vzory, kterými by se mohli inspirovat.