Štítek: is_archive

Radši zemřít na špatnou hygienu, než nechat zemřít planetu
GLOSA: Ekologičtí radikálové se zoufale snaží chránit planetu od znečištění. V onom úsilí ale určitá skupina lidí vymýšlí extrémní bizarnosti, kterými chce vykompenzovat neekologické chování zbytku lidstva. Například sdílením hygienických pomůcek. Že v některých případech hazardují se zdravím, jim nejspíš nevadí.

Jen třídit nestačí. Dvě třetiny plastového odpadu končí ve spalovně
Přestože jsou Češi šampioni ve třídění odpadu, ze žlutých kontejnerů se reálně recykluje jen třetina plastů. Zbytek umělých hmot končí ve spalovnách nebo v cementárnách. V důsledku to přispívá k nadměrné produkci skleníkového plynu CO2, který se podílí na globálním oteplování.

Naučila jsem se šít, protože nechci podporovat masovou módu, říká mladá švadlena
Osmnáctiletá Veronika Dušková dává oděvům novou šanci. Ze starých košil šije topy, mění střihy a přešívá oblečení, které se jí už nelíbí. Na svém instagramovém profilu @VEDU_clothing se pak věnuje šířeji tématům oděvního průmyslu, jako je problematika rychlé a levné módy, takzvané fast fashion, která se vyrábí bez ohledu na životní prostředí.

Trend zelených střech roste. Mladí oceňují, že zasahuje i do městské hromadné dopravy
V západní Evropě nejsou zastávky s travnatou střechou ničím ojedinělým, v Česku ale zůstávají raritou. Od listopadu stojí v Plzni dvě stanice se zastřešením z koberce z odolných rostlin. Speciální zastávky by měly zachytávat prach, zadržovat vodu a ochlazovat blízké okolí. Mladým dělá radost, že se zastupitelé města snaží smýšlet zeleně.

Mnoho firem na ekologii kašle, ale i tak se barví na zeleno
KOMENTÁŘ: Tato nová láhev je ecoúsporná! Nevadí, že nikdo netuší, co přesně to znamená, na první pohled to ale zní dostatečně ekologicky, aby to firmám skvěle posloužilo v marketingu. Říká se tomu greenwashing. Pomocí této podvodné praktiky se společnosti snaží vypadat v očích zákazníků ekologicky uvědoměle. Důležité je ovšem slovo „vypadat”.

Nákupy bez obalu: když je odmítání jednorázových plastů lidem málo
Čím dál více mladých vyznává bezobalový způsob nakupování. Některé kavárny a menší obchody se začaly těmto preferencím svých zákazníků přizpůsobovat a nahrazují plast nejčastěji papírem. Tím ale pouze vytvářejí jiný druh zbytků.

Elektromobily životní prostředí nespasí
Lidé si elektromobily kupují především proto, aby šli s dobou a vylepšili si image. Auta na elektrický pohon jsou tišší, bez vícestupňové převodovky a podle výrobců ekologičtější. Jenže experti soudí, že se díky nim životní prostředí nezmění.

Při lowcostovém cestování je důležité nepodcenit výběr hostitelů ani způsob dopravy
Ubytování v soukromí u místních a nízkonákladové lety levnější než jízdenka vlakem přes Česko, to jsou způsoby, jak výhodně cestovat. Oceňují to zejména mladí lidé, kteří chtějí poznat nová místa, ale nemohou si dovolit rekreaci za desítky tisíc. Při výběru ubytování a přepravy je podstatné zjistit si všechny dostupné informace a na výlet se připravit.

Lepší kelímek na kávu Zemi nezachrání
Video potápěče plavajícího se zvířaty mezi všudypřítomným plastovým odpadem se na jaře 2018 rozletělo po internetu a rozpoutalo bouři na sociálních sítích. Najednou se téma nadbytečného plastu ve společnosti zvýraznilo a na hladině mediálních rybníčků se drželo jako prázdná PET lahev.

Potraviny bez obalu v supermarketu: pilotní projekt má šanci, pokud se spotřebiteli neprodraží
Nákup zboží v bezobalových prodejnách získává na popularitě. Je totiž vnímán jako součást ekologického uvažování, které pomáhá snižovat množství odpadu. Právě plast, papír a jiné obalové materiály končí buď na skládkách, nebo v lepším případě jako materiál k recyklaci. Bezobalový nákup ale vyžaduje motivaci udělat pro planetu něco navíc a také čas zajít do specializované prodejny. Proto se mu zatím věnuje jen zlomek společnosti. To se nejspíš nezmění, dokud se možnost tohoto typu nákupu nerozšíří i do větších obchodů, jako jsou supermarkety.