Štítek: is_archive

Společenský život se po dvou letech vrací k normálu. Covid ale nekončí
Dva roky plné lockdownů a restrikcí spojených s pandemií covidu-19 výrazně poznamenaly současný svět. Lidé, kteří byli zvyklí trávit čas se svými přáteli po barech, užívat si na kulturních akcích nebo cestovat do zahraničí, museli najednou zůstat doma. Koronavirus sice není pryč, ale opatření spojená s ním už téměř ano, a tak se vše začíná vracet k normálu.

V Alanyi se anglicky nedomluvíte na stadionu ani ve státní nemocnici
Na přelomu září a října je v turecké Alanyi krásně. Čisté moře a dobré jídlo si turistu získá hned od prvního dne dovolené. Alanya nabízí spoustu aktivit, jako je paraglidingový přelet nad městem nebo návštěvu jedné z mnoha restaurací, které leží podél řeky Dim Cayí. Náladu návštěvníkům nejspíš pokazí Turci, kteří nedodržují vyhlášky o nošení respirátorů a většinou nejsou schopni komunikovat anglicky.

Rhodos překvapí turistu bohatou minulostí i přátelskými Řeky
Podle řecké mytologie stvořil ostrov bůh slunce, čemuž člověk snadno věří, když se přes den potýká s více jak čtyřicetistupňovými vedry. Extrémní horka letos dokonce způsobila začátkem srpna požár, který zaměstnal hasiče na tři dny a nás zastihl zrovna na začátku dovolené.

Madeiře covid na kráse neubral. Věčně zelený ostrov láká i během pandemie
Jakákoliv změna prostředí v době lockdownu potěší. V současnosti se za určitých podmínek dá přímo z Česka letět například na Madeiru. Ostrov věčného jara je známý především díky neobyčejné přírodě, a může tak být ideálním místem pro aktivní odpočinek. Během pandemie si navíc cestování váží nejen turisté, ale také místní podnikatelé. Cestovatele tak lákají nejen dechberoucí scenérie, ale i příznivé ceny.

Na dovolené u moře jsem nikdy nebyl, raději trávím čas v přírodě, říká zakladatel projektu Stezka Českem
Dobrodruh Martin Úbl (37) má za sebou jeden z nejnáročnějších přechodů světa přes kanadské Skalnaté hory, na kterém strávil s přítelkyní dva měsíce. Nadšenec do pěší turistiky u nás ve spolupráci s Klubem českých turistů spustil projekt Stezka Českem. Jedná se o první oficiální přechod severní a jižní částí České republiky, který dohromady měří dva tisíce kilometrů.

Češi plánují dovolenou hlavně v tuzemsku. Nechtějí riskovat propadnutí zahraničních zájezdů
Zatím je pro lidi reálnější spokojit se s letošní letní dovolenou v Česku než doufat v zahraničí. Kvůli koronavirové krizi mají totiž oblíbené destinace Čechů jako Itálie nebo Španělsko uzavřené hranice, a tak není jisté, jestli je budou moci navštívit. Proto se cestovní kanceláře začaly soustředit spíš na zájezdy po tuzemsku, o které je nyní nebývalý zájem.

Pracují a objevují při tom svět. Digitální nomádství ale není pro každého
Pracovat během dovolené nemusí být tak zlé, jak to na první pohled vypadá. Obzvlášť pak během takové, která může trvat i roky. Takzvaných digitálních nomádů přibývá, tento způsob života ale není nic pro pohodlné lidi. Vyžaduje totiž disciplínu a zodpovědný přístup k práci.

Na ostrově Tenerife se dá strávit deset dní za šest tisíc korun. O zážitky není nouze
Na Kanárské ostrovy se lidi často jezdí ubytovat do luxusních hotelů se službami all inclusive. Student s omezeným rozpočtem si takovou dovolenou dovolit nemůže. Skvělé zážitky se ale „na Kanárech“ dají pořídit i za pár tisíc korun.

Luxusní čundr za čtvrt milionu. Manželé si splnili sen na cestě z Prahy do Santiaga
Vždycky chtěli ujít delší trasu pěšky. Proto se Miroslav a Kateřina Černí v dubnu vydali na pětiměsíční túru. Ušli přes 3000 kilometrů, vystřídali dva páry bot a strávili sto nocí ve stanu. Za vysněnou dovolenou utratili 250 tisíc korun a říkají, že peníze nemohli užít lépe.

Češi na cestách. Autem do Chorvatska, letecky hlavně do Řecka a do Turecka
I když Chorvatsko zůstává pořád mezi Čechy vysoko v oblibě, cesty autem nebo autobusem už lidi vyjíždějící na dovolenou tolik nebaví. Podle cestovních kanceláří se proto na přední příčky dostávají země, kam se létá – Egypt nebo Turecko.