Štítek: is_archive

Dobrovolník: Nechci stát s rukama v kapsách
Stanislav Sobol (23) se zapojuje při pomoci ukrajinským uprchlíkům. Student Vyšší odborné školy publicistiky hned na počátku válečného konfliktu odjel s kamarádem pomáhat na slovensko-ukrajinské hranice. Teď dobrovolničí v pražském Kongresovém centru.

Dobrovolníci za nocleh a stravu poznávají svět. A taky sami sebe
Prázdniny v zahraničí jde trávit různými způsoby, jednou z možností hlavně pro mladé lidi je dobrovolnická práce. Výměnou za ubytování a stravu dobrovolníci pracují několik hodin denně, poznají nová místa a kromě dobrého pocitu získají nové přátele i životní zkušenosti.

Dobrovolníci a koronavirus. Někdy je těžké najít někoho, kdo pomoc potřebuje
V posledních týdnech se i mezi studenty vzedmula vlna solidarity s lidmi nejvíce zasaženými koronavirem – hlavně se seniory i s nakaženými. Dobrovolníků jsou tisíce. Šijí roušky, nakupují a rozváží jídlo seniorům nebo hlídají zdravotníkům děti. Sami se tím ale vystavují riziku nákazy. Nabídky pomoci je ale místy tolik, že dobrovolníci nemají co dělat.

Většina studentů je kvůli uzavření podniků bez práce. Peníze si vydělávají třeba doučováním
Kvůli šíření nákazy koronavirem se zavřela mnohá pracoviště a studenti, kteří tam pracovali jako brigádníci, byli dočasně propuštěni. Netají se svými obavami z nedostatku peněz, snaží se proto šetřit a sehnat si alespoň jednorázové brigády.

V alternativní škole v Japonsku jsem se s dětmi učila kvasit ocet, říká dobrovolnice
Jednou z variant, jak poznat při cestování běžný život v dané zemi a zároveň ušetřit, je dobrovolnictví. Za práci dostanete od hostitelů jídlo a ubytování. Tuhle cestu zvolila při návštěvě Japonska i Lucie Rubenová (29), která se do země se svým přítelem vypravila na tři měsíce poznávat tamní kulturu.

Jazykový kurz v zahraničí nemusí stát majlant
Koupit si učebnici pro samouky nebo si zaplatit jazykové kurzy nejsou jediné způsoby, jak se naučit cizí jazyk. Existuje ještě další možnost – vycestovat za hranice. Možná se to zdá jako nákladná investice. Ve skutečnosti to však může vyjít levněji, než když si někdo zaplatí soukromého učitele.

Nejhorší je vnořit se do hořícího domu, říká dobrovolný hasič
V nouzi poznáš přítele, ale dobrovolníka abys pohledal. Michal Korbel (32) se živí jako obchodní zástupce v tiskárně, vedle toho ale také už rok a půl pomáhá ve Sboru dobrovolných hasičů Libuš. O tom, jak náročná je to práce a také o posledních povodních se rozpovídal v hospůdce, kam jeho sbor chodí pravidelně hasit žízeň.

Kamarádství nefunguje na základě smlouvy, říká dobrovolník
Mít kamaráda, který vás přijme takového, jaký jste, a bude ochotný naslouchat, není samozřejmostí. Pro děti, které sice mají vlastní rodinu, ale jsou terčem posměchu, nemají zájmy, podporu či sebevědomí, může být řešením Program Pět P. Ten jim zprostředkuje dobrovolníka, kterého mají jednou týdně jen pro sebe. Projekt funguje pod hlavičkou sdružení Hestia, jehož hlavním cílem je rozvoj dobrovolnictví.

Šanci na důstojné stáří dávají v Domově Sue Ryder i dobrovolníci
Ačkoliv se dnešní společnost nerada dívá na stáří a umírání, najde se několik jedinců, kteří se k tomu naopak staví čelem. Rozhodli se pro dobrovolnickou činnost v Domově Sue Ryder, kde průměrný věk klientů je kolem 80ti let a nejčastějším onemocněním Alzheimerova choroba.

„Dobrovolnictví mě nabíjí energií“
Možná je to až k neuvěření, že v dnešní době, kdy vám mnohdy člověk nepomůže ani na ulici, pořád přetrvává fenomén dobrovolnictví. Kromě jednotlivců existují i dobrovolnická centra jako například to ve Fakultní nemocnici Motol.