Štítek: is_archive

Emanuel Moravec do poslední chvíle věřil, že je českým vlastencem
Těžko hledat rozporuplnější postavu našich dějin. Z československého legionáře, velkého vlastence a obdivovatele Masaryka se Emanuel Moravec postupně stal jedním z nejaktivnějších kolaborantů s nacistickým Německem. Život a komplikovanou osobu Emanuela Moravce nyní připomněl nový dvoudílný TV film Anatomie zrady, který počátkem května odvysílala ČT 1.

Česká televize je v době pandemie základní informační médium, myslí si František Lutonský z ČT
Televize hraje v koronavirové krizi důležitou roli. Na začátku pandemie Češi více prahli po informacích, a proto trávili u televize v průměru přes čtyři a půl hodiny denně, o 31 minut déle než předchozí měsíce. Podle zástupce šéfredaktora zpravodajství ČT Františka Lutonského (41) lidé v těžkých časech více vyhledávají veřejnoprávní média. To se ukazuje i na návštěvnosti jejich zpravodajských webů a sociálních sítí.

Do Rady ČT by měli být zvoleni lidé, kteří o televizi vědí víc, než kde mají ovladač, říká nový radní Roman Bradáč
Když Sněmovna na začátku března volila šest nových členů Rady ČT, pedagog z VOŠP Roman Bradáč (53) skončil na prvním místě. Poslanec Stanislav Berkovec (ANO) před volbou rozeslal některým spolustraníkům své hodnocení kandidátů, což vyvolalo kontroverzi. Přestože byl Bradáč na tomto seznamu uveden jako nejvhodnější kandidát, zdůrazňuje, že je nezávislý. V Radě chce především dosáhnout transparentnosti televize veřejné služby. Zároveň mu záleží na tom, aby ČT opět získala důvěru běžných lidí.

Dovolená na místech, kde se točily slavné filmy a seriály. Ta kvůli davům turistů přicházejí o jedinečnou atmosféru
Milovníci seriálů se zvedli ze svých kanapí a vyrážejí navštívit místa, kde se natáčejí jejich oblíbené pořady. Z toho ale nejsou příliš nadšení ani tvůrci, ani místní obyvatelé. Turisté často zapomínají na slušné chování i na to, co se na místě stalo. Zvýšený zájem může lokaci ohrozit nebo ji obrat o její kouzlo.

Na kvalitní zpravodajství ze zahraničí už není tolik peněz, jako dřív. Přesto se snažíme, říkají čeští novinář
Druhý ročník novinářského fóra nabídl v pražských Kasárnách Karlín 2. května mimo jiné diskuzi speciálně k zahraničnímu zpravodajství. V panelu s názvem My a svět mluvil vedoucí zahraniční redakce České televize Michal Kubal, redaktorka magazínu Reportér Adéla Tallisová Dražanová a Vojtěch Berger, který píše pro web Hlídací pes o dění ve střední Evropě. Podle nich tuzemská média informují své čtenáře a diváky o dění v zahraničí dostatečně a v evropském měřítku je rozsah tohoto zpravodajství nadprůměrný.

GLOSA: Město a humor na hraně
Není teď v Česku diskutovanějšího a kontroverznějšího seriálu, než je MOST!. Podle mě, jakožto mostecké rodačky, až nečekaně realisticky vystihuje jedinečnost města i tamní společnosti. Seriál dokazuje, že město Most je na hraně, podobně jako humor televizního díla. A to nejen na pomyslné hraně sociálního napětí, ale i docela konkrétně na hraně povrchových dolů a na okraji republiky.

Rozdávat rozhovory na hřišti je snadnější, shodují se televizní fotbaloví experti z řad bývalých hráčů
Počet někdejších profesionálních fotbalistů v televizních studiích u přenosů z duelů české ligy i evropských soutěží stále roste. S Českou televizí a Primou, které mají vysílací práva například na Ligu mistrů, spolupracuje hned několik bývalých hráčů. Rozdávat rozhovory na hřišti je podle nich snazší, jelikož ve studiu je svazuje nervozita.
Česká televize chystá kanál ČT 3
Česká televize pod novým ředitelem Petrem Dvořákem chystá nový kanál ČT 3. Ten by měl být dopoledne zaměřen na děti a odpoledne na vzdělávací pořady. Kanál by se měl rozjet na konci příštího roku a náklady na provoz se odhadují až na 150 milionů korun.
Sporťák Smetana: Žádné zažité principy a stereotypy
Sportovní komentátorství je těžká disciplína. Zvlášť v České republice. „Český divák je bohužel konzervativní, vadí mu, když se vymýšlí nějaké novoty,“ říká Jan Smetana, který provází fanoušky basketbalem na ČT 4.