Štítek: is_archive

Na pracovní dovolené v Japonsku: Musí se tam naučit „číst vzduch“
Jan Vrba (30) se v roce 2019 vydal do Japonska v rámci pracovní dovolené neboli Work and Holiday. Po půl roce se tehdy země vycházejícího slunce izolovala kvůli pandemii, ale on se přesto rozhodl zůstat. I díky tomu lépe poznal mentalitu místních a zjistil i to, že Japonsko není tak skvělá země, jak si mnozí myslí.

Očkování má mnohé výhody, například méně starostí při cestování, míní mladá stevardka
Kristýna Michelová (25) pracuje jako letuška ve společnosti Wizz Air. Kvůli zaměstnání se s přítelem přestěhovala do bulharské Sofie. Vysněnou práci nakonec získala kvůli pandemické situaci až letos v říjnu. Michelová tak konečně mohla začít létat a okusit, co všechno toto povolání obnáší. Vnímá, že se lidé méně bojí cestovat a většina z nich se nechala očkovat. Ovšem práce letušky není jen obsluhování pasažérů.

Českých erasmáků ubývá. Odvážlivci si ale zkušenost pochvalují
Na semestr v cizině studenti nezapomenou. Vysokoškoláci se proto často vydávají mimo Českou republiku v rámci edukativního programu Erasmus. Ten umožňuje opakovaně vycestovat za vzděláním i mimo Evropu. V posledních letech však dochází k úbytku zájemců. Kromě koronaviru odrazuje tuzemské uchazeče od dobrodružství i byrokracie.

Miroslav Zikmund: muž, který se narodil pro cestování
Miroslav Zikmund (†102) navštívil bezmála stovku zemí a sepsal o nich zhruba dva tisíce reportáží. Kvůli jeho názorům na reformu komunismu i takzvanou „bratrskou pomoc“ nesměl po roce 1968 cestovat ani publikovat. Změnilo se to až po roce 1989. Vášeň pro dobrodružství neztrácel ani ve vysokém věku. Ve středu 1.12. zemřel; vydal se – obrazně řečeno – na svou poslední cestu.

Dobrovolníci za nocleh a stravu poznávají svět. A taky sami sebe
Prázdniny v zahraničí jde trávit různými způsoby, jednou z možností hlavně pro mladé lidi je dobrovolnická práce. Výměnou za ubytování a stravu dobrovolníci pracují několik hodin denně, poznají nová místa a kromě dobrého pocitu získají nové přátele i životní zkušenosti.

Za tetováním do Polska a zase zpátky
Trend cestování za tetováním se rozmáhá čím dál víc. K vlně populárního gastroturismu se přidává tak zvaný tattoo tourism neboli honba za kérkou. Já jsem si ji vyzkoušela několikrát a myslím, že můj zářijový lov v polské Vratislavi nebyl mým posledním. Dva roky netrpělivého vyčkávání na sezení se konečně nachýlilo ke konci.

Madeiře covid na kráse neubral. Věčně zelený ostrov láká i během pandemie
Jakákoliv změna prostředí v době lockdownu potěší. V současnosti se za určitých podmínek dá přímo z Česka letět například na Madeiru. Ostrov věčného jara je známý především díky neobyčejné přírodě, a může tak být ideálním místem pro aktivní odpočinek. Během pandemie si navíc cestování váží nejen turisté, ale také místní podnikatelé. Cestovatele tak lákají nejen dechberoucí scenérie, ale i příznivé ceny.

Na dovolené u moře jsem nikdy nebyl, raději trávím čas v přírodě, říká zakladatel projektu Stezka Českem
Dobrodruh Martin Úbl (37) má za sebou jeden z nejnáročnějších přechodů světa přes kanadské Skalnaté hory, na kterém strávil s přítelkyní dva měsíce. Nadšenec do pěší turistiky u nás ve spolupráci s Klubem českých turistů spustil projekt Stezka Českem. Jedná se o první oficiální přechod severní a jižní částí České republiky, který dohromady měří dva tisíce kilometrů.

Cizinci žijící v Česku se bojí o práci, mnoho z nich se zpět domů nemůže vrátit kvůli penězům
Pro cizince pracující na území České republiky není koronavirová situace jednoduchá. Někteří přicházejí o zaměstnání, a tím pádem mohou ztratit i možnost legálně pobývat na českém území. Jiným zase komplikuje návrat domů finanční krize. Ani blížící se Vánoce náladu cizincům nezvyšují, protože většina z nich bude slavit svátek odloučená od rodiny.

Pro dobrodržství není třeba vyhazovat peníze za drahé letenky do Amazonie. Postačí jít pěšky českou „džunglí“
Poutníci se v dnešní době vydávají na pěší cesty do Santiaga de Compostely, Lurd nebo Jeruzaléma. Na tyto túry se vydávají z různých důvodů. Někteří stakilometrové cesty podstupují kvůli víře, jiní si chtějí dokázat, že na to mají. My, kteří nemáme s vícedenními túrami takovou zkušenost, zkoušíme lehčí trasy. Pro mě se na začátku prázdnin stalo cílem Brno, ke kterému jezdím z Benešova u Prahy na tábor jako jeden z táborových vedoucích. Chtěl jsem zjistit, jestli to zvládnu. Tak jsem se sbalil a vyrazil.