Štítek: is_archive

Navštěvování ciziny je pro mě adrenalin, který mi teď chybí, smutní zahraniční zpravodaj Pavel Novák
Létající reportér, který kvůli koronaviru nemůže létat. Pavel Novák už dlouhá léta dělá rozhlasového zahraničního zpravodaje pro Český rozhlas. Během přednášky studentům Vyšší odborné školy publicistiky vyprávěl o působení v ČRo, ale také o zkušenostech z různých zahraničních cest. Nakonec prozradil, že v některých evropských zemích mu dokonce vnutili nosit neprůstřelnou vestu.

Tréma ukazuje, že k vysílání přistupujete s respektem, radí moderátor Jan Kovařík
Jeho hlas se nese rozhlasovým éterem už téměř třicet let. Hned po studiu žurnalistiky zamířil moderátor Jan Kovařík (51) do Českého rozhlasu. Poté si krátce vyzkoušel práci před kamerou v České televizi, kde byl například u počátku ranního Studia 6. Do rozhlasu se vrátil a dodnes moderuje pořady na Dvojce. Na přednášce na Vyšší odborné škole publicistiky vyprávěl o svých začátcích v médiích a předával studentům rady z praxe. Závěrem s nimi podebatoval o politice a současném stavu veřejnoprávních médií.

Jsem univerzální rozhlasák. Nebráním se ničemu, prozradil Martin Karlík
Moderátor, který působí v Českém rozhlase, ale věnuje se i provázení turistů po centru Prahy nebo řízení lodi. Martin Karlík (36) studentům na Vyšší odborné škole publicistiky důrazně doporučil, aby se vedle své práce zajímali o všechno, co se kolem nich šustne.

Jestli se kvůli koronaviru Radiožurnál změnil, tak jen k lepšímu, říká ředitel zpravodajství Jan Pokorný
Veřejnoprávní Český rozhlas Radiožurnál vysílá kvůli koronavirové krizi už déle než měsíc v mimořádném provozu. Přinášet jasné a rychlé zpravodajství musí ale pořád, a to i za specifického chodu redakce. Ředitel zpravodajství Jan Pokorný (59) v rozhovoru pro Generaci 20 mluví například o tom, jak musel některé zaměstnance poslat na „čekačku“.

Rozhovor s Hanou Řičicovou
AUDIO: Hana Řičicová, moderátorka proudového vysílání a kontaktního pořadu Volej, projektová manažerka a slovesná dramaturgyně Radia Wave, a také absolventka Vyšší odborné školy publicistiky. V rozhovoru mluví o začátcích v rádiu, ale také o tom, jak ji VOŠP připravila na střet s realitou.

Své názory si umíme prosadit, i když nám šéfují hlavně muži, shodly se na debatě novinářky
Čtyři novinářky u jednoho stolu. Tak to vypadalo ve čtvrtek 7. listopadu na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy, kde se konala panelová diskuze Ženy žurnalistiky. „Jsem spokojená, že jsme tady čtyři holky. Ještě nikdy se mi nestalo, že by mě někdo pozval do takové sestavy,“ okomentovala svou účast moderátorka České televize Světlana Witowská. Mezi dalšími hosty byly také Silvie Lauder z Respektu, Markéta Chaloupská z Českého rozhlasu a Markéta Hronová z Aktuálně.cz. Diskutovaly o postavení žen v médiích, jejich budoucnosti a možných změnách. V uvolněné atmosféře se ženy shodly, že si své názory před šéfi prosadit umí.

80 let po vpádu nacistů do Česka rozhlas oživil události osudného dne
Česká republika si 15. března připomněla 80 let od okupace nacistickým Německem. Český rozhlas k tomuto výročí připravil rekonstrukci tehdejšího vysílání. Prostřednictvím redaktorů v Česku i na Slovensku, historických nahrávek a pamětníků znovu oživil události jednoho z klíčových dnů českých dějin. Na hlavním nádraží v Praze bylo zřízeno speciální studio, ze kterého se vysílalo už od čtyř hodin ráno, tedy od stejné hodiny jako v roce 1939. Do éteru promluvili historici, ale také pamětníci a přeživší koncentračních táborů.

Karel Lánský i přes zákaz Sovětů vysílal. Po padesáti letech za to dostal vyznamenání
Jedním z pracovníků Československého rozhlasu, kteří během srpnové invaze v roce 1968 zůstali v budově, byl Karel Lánský (95). I přes snahu sovětských vojsk vysílání ukončit, v něm pokračoval. Letos si za tuto odvahu převzal nejvyšší státní vyznamenání – Řád Bílého lva mu ve Vladislavském sále Pražského hradu propůjčil prezident republiky.

Místo piety křik. Zatímco pamětníci vzpomínali na srpen ´68, dav demonstroval proti Babišovi
Vzpomínky na boje v pražských ulicích ožívají. Přesně před padesáti lety zabrala tehdejší Československo vojska Varšavské smlouvy. K výročí srpnových událostí roku 1968 se před budovou Českého rozhlasu konala velká pietní akce. Ta se ale chvílemi zvrhla v demonstraci proti současnému premiérovi Andreji Babišovi. Většina pamětníků srpna ´68 ale sledovala skandující dav spíše smutně – přišli totiž zavzpomínat na mrtvé kamarády, kteří při obraně Prahy položili život.

Dělal na železnici, ale odmala snil sportovní redaktor ČRo Pavel Petr o práci v médiích
Málokdo má v životě takové štěstí a živí se tím, po čem toužil už jako dítě. Pavlu Petrovi (48), sportovnímu redaktorovi Českého rozhlasu, se však přání splnilo. Už na základní škole chtěl dělat v médiích. V minulosti ale pracoval i jako výpravčí.