Štítek: is_archive

Madeleine Albrightová: Dívka ze Smíchova, která se zapsala do dějin USA i Česka
Jen málokteré ženě se podařilo v minulém století prosadit tak, jako Madeleine Albrightové. Během své cesty za úspěchem se vždy stíhala zajímat o druhé a nikdy jí nebyly lhostejné osudy jiných lidí. Dne 23. března podlehla ve svých 84 letech rakovině.

Vidět každého Rusa jako Putina je jednoduché, ale nespravedlivé
GLOSA: Být Rusem v Česku není zrovna výhra, minimálně od okupace v roce 1968 až k válce s Ukrajinou se tu nesetkává s otevřenou náručí. Češi mnohdy vnímají Východoevropany jako vodkou posilněné dělníky v Adidas teplákové soupravě. I když protestují a nesouhlasí s konfliktem, pro část lidí stejně nesou kolektivní vinu za dění na Ukrajině. Tato část lidí soudí Rusy podle Putina a přes to tank nejede.

Norský vězeňský systém odsouzené netrestá, ale napravuje. Inspirace i pro Česko
Zatímco v České republice se na tři čtvrtiny vězňů vrací opakovaně za mříže, v Norsku je recidiva pouhých dvacet procent. Může za to systém severských zemí, který sází spíše na nápravu. Kupříkladu norští odsouzení ve vězení pracují, vzdělávají se a připravují na nový život.

Češi plánují dovolenou hlavně v tuzemsku. Nechtějí riskovat propadnutí zahraničních zájezdů
Zatím je pro lidi reálnější spokojit se s letošní letní dovolenou v Česku než doufat v zahraničí. Kvůli koronavirové krizi mají totiž oblíbené destinace Čechů jako Itálie nebo Španělsko uzavřené hranice, a tak není jisté, jestli je budou moci navštívit. Proto se cestovní kanceláře začaly soustředit spíš na zájezdy po tuzemsku, o které je nyní nebývalý zájem.

Češi se ukazují v novém světle. Stávají se z nich pekaři
GLOSA: Omlouváme se, ale droždí není. Přesně takové oznámení mají na policích vedle tvarohů a mléka téměř všechny supermarkety. Pekařské droždí ale není jedinou surovinou, kterou berou lidé v obchodech útokem. Zaměřují se i na kypřicí prášek, směsi na chleba nebo mouku.

Budoucí lékaři strach z nákazy nemají, sami se nabízejí na pomoc do nemocnic
Studenti lékařských fakult se rozhodli pomáhat v nemocnicích již na počátku epidemie koronaviru. Většinu mediků vyšších ročníků pak vláda povolala povinně. Cílem je odlehčit lékařům a zdravotním sestrám práci v boji s koronavirem. Zatímco na počátku byli medici sdílní, teď už s médii nemluví tak otevřeně. S nemocnicemi a dobrovolnickými skupinami povinně podepisovali smlouvu o mlčenlivosti.

Připadala jsem si jako ve vězení, hladová a s nejistou budoucností, vzpomíná Afghánka žijící v Česku
Když bylo Sagar Iliyasan Rakin (32) deset let, uprchla s rodiči a dvěma sourozenci před válkou z Afghánistánu do Česka. Jejího otce tvrdě pronásledoval tehdejší režim a situace začala být pro rodinu příliš nebezpečná. Rakin raději většinu vzpomínek z dětství stráveného v uprchlickém táboře vytěsnila. Náročná cesta ke svobodě její rodině trvala šest let. České občanství ale ani po více než dvaceti letech stále všichni nemají.

Odpoledne s Pavlem Novotným aneb jak mi ruští novináři narušili rozhovor
Kontroverzní muž, který přiznává, že rád provokuje okolí. Starosta Řeporyjí Pavel Novotný (38) je bývalý bulvární novinář a také absolvent VOŠP. Než souhlasil s rozhovorem, měl jedinou podmínku: bavit se spolu budeme v jeho městské části. Viděl jsem v tom šanci nahlédnout do starostova přirozeného prostředí, to jsem ještě netušil, jak moc. Rozhovor s ním totiž ve stejný čas přijeli udělat i novináři z ruské státní televize.

Ocelové nervy a vytrvalý úsměv na rtech, bez toho se průvodce na českých památkách neobejde
Prohlídka zámku, hradu či jeskyně s průvodcem. To, co je pro Čechy běžné, považují například v západní Evropě za nadstandard. Zatímco na tamních památkách si turista musí vystačit s informačními cedulemi či audioprůvodci, v Česku se mu velmi často dostane výkladu od živého člověka. Ne každý návštěvník to ale náležitě ocení, stejně jako průvodce není nadšený z každého turisty. S čím vším se brigádníci i profesionálové na českých památkách musí potýkat? Na jeden den jsme si to vyzkoušeli, konkrétně naše redaktorka Monika Kabourková na zámku v Dětenicích.

Kočičko, hlavně užívej života! Senioři píší mladým, co je v životě opravdu důležité
Koncem února se do Česka dostal nový mezigenerační projekt Dopis vnoučeti, který vznikl ve spolupráci s Nadací Charty 77. Šedesátníci a starší mohou dětem a teenagerům napsat, co je podle nich v životě podstatné. Dopisy si přečte nejen současná generace mladých. Vzpomínky, rady i momenty z historie budou uloženy i v Národní kronice.