Štítek: is_archive

Pohádka O vánoční hvězdě mile překvapila, Hodinářův učeň vsadil na klasiku
Tvůrci českých filmových pohádek dlouho nepřicházeli s ničím novým a žánr tak stagnoval. Česká televize se to letos snažila změnit. Na Štědrý den uvedla snímek O vánoční hvězdě, netradiční příběh ze života hvězd je zajímavým příslibem do budoucna. Druhá televizní novinka Hodinářův učeň je spíše moderní kopií klasických pohádek.

Emanuel Moravec do poslední chvíle věřil, že je českým vlastencem
Těžko hledat rozporuplnější postavu našich dějin. Z československého legionáře, velkého vlastence a obdivovatele Masaryka se Emanuel Moravec postupně stal jedním z nejaktivnějších kolaborantů s nacistickým Německem. Život a komplikovanou osobu Emanuela Moravce nyní připomněl nový dvoudílný TV film Anatomie zrady, který počátkem května odvysílala ČT 1.

Česká televize je v době pandemie základní informační médium, myslí si František Lutonský z ČT
Televize hraje v koronavirové krizi důležitou roli. Na začátku pandemie Češi více prahli po informacích, a proto trávili u televize v průměru přes čtyři a půl hodiny denně, o 31 minut déle než předchozí měsíce. Podle zástupce šéfredaktora zpravodajství ČT Františka Lutonského (41) lidé v těžkých časech více vyhledávají veřejnoprávní média. To se ukazuje i na návštěvnosti jejich zpravodajských webů a sociálních sítí.

Studenti neví, co s volným časem. Proti nudě bojují většinou sledováním filmů
Nemohou do škol a mnozí z nich ani do práce. Po zavedení opatření kvůli koronavirové epidemii zůstaly doma od 10. března necelé dva miliony žáků a studentů. Ti mnohdy nevědí, jak využít čas, když nemůžou ani na kulturní nebo sportovní akce. Situace navíc komplikuje život studentům posledních ročníků, kteří se potřebují chystat na závěrečné práce, ale nemají přístup k informacím.

Do Rady ČT by měli být zvoleni lidé, kteří o televizi vědí víc, než kde mají ovladač, říká nový radní Roman Bradáč
Když Sněmovna na začátku března volila šest nových členů Rady ČT, pedagog z VOŠP Roman Bradáč (53) skončil na prvním místě. Poslanec Stanislav Berkovec (ANO) před volbou rozeslal některým spolustraníkům své hodnocení kandidátů, což vyvolalo kontroverzi. Přestože byl Bradáč na tomto seznamu uveden jako nejvhodnější kandidát, zdůrazňuje, že je nezávislý. V Radě chce především dosáhnout transparentnosti televize veřejné služby. Zároveň mu záleží na tom, aby ČT opět získala důvěru běžných lidí.

V České televizi bych chtěl vydržet stejně dlouho jako můj táta, přeje si Martin Vichnar
Od jeho první brigády v České televizi uplynulo už přes dvanáct let. V současnosti působí absolvent Vyšší odborné školy publicistiky z roku 2017 Martin Vichnar (28) jako florbalový a biatlonový reportér na stanici ČT Sport. Při výrobě pořadu Branky, body, vteřiny spolupracuje občas i se svým otcem, moderátorem ČT Petrem Vichnarem.

Občas trochu nostalgicky zamáčknu slzu, hodnotí odchod z médií Aneta Šmídová Vojtěchová
Absolventka Vyšší odborné školy publicistiky Aneta Šmídová Vojtěchová (35) patřila k nejlepším investigativním novinářům v Česku. Připravovala pátrací reportáže pro Reportéry ČT a po deseti letech od absolutoríí se na VOŠP vrátila jako vyučující. Po narození druhého dítěte z médií ale odešla a obor zcela změnila. Nyní přes rok vede Montessori školku.

Své názory si umíme prosadit, i když nám šéfují hlavně muži, shodly se na debatě novinářky
Čtyři novinářky u jednoho stolu. Tak to vypadalo ve čtvrtek 7. listopadu na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy, kde se konala panelová diskuze Ženy žurnalistiky. „Jsem spokojená, že jsme tady čtyři holky. Ještě nikdy se mi nestalo, že by mě někdo pozval do takové sestavy,“ okomentovala svou účast moderátorka České televize Světlana Witowská. Mezi dalšími hosty byly také Silvie Lauder z Respektu, Markéta Chaloupská z Českého rozhlasu a Markéta Hronová z Aktuálně.cz. Diskutovaly o postavení žen v médiích, jejich budoucnosti a možných změnách. V uvolněné atmosféře se ženy shodly, že si své názory před šéfi prosadit umí.

Českou televizi nedáme, křičeli lidé v centru Prahy i před Hradem
Miloš Zeman zase jednou vyhnal Čechy do ulic. Ve svém inauguračním projevu zpochybnil vyváženost České televize a objektivitu médií a řadu lidí tím zjevně rozčílil. Demonstrantům vadilo především to, že Zeman na média zaútočil krátce po nedávné vraždě slovenského novináře Jána Kuciaka. Bez toho by by do ulic možná ani nevyšli.

Román Mafie v České televizi varuje před privatizací veřejnoprávních médií
Bývalý tiskový mluvčí a novinář Martin Švehla se ve svém prvním románu vydal do prostředí, které dobře zná. Kniha Mafie v České televizi aneb Jak zprivatizovat ČT nabízí detailní popis mediálního a politického prostředí. Zajímavý příběh je sice smyšlený, ale opírá se o fakta a reálné prostředí televize. Bohužel často až příliš popisně a zdlouhavě.