Štítek: is_archive

Vztek z koronaviru si veřejnost vybíjí na novinářích
KOMENTÁŘ: Správně informovat veřejnost je nanejvýš podstatné. Jenže prvotní potřeba znát každou novou zprávu o covidu skončila. Polovina občanů České republiky se naopak snaží aktualizované poznatky o nákaze ignorovat. Navíc mají vztek nejen na vládní nařízení, která se mění každou minutou, ale i na novináře. Snaha žurnalistů předávat lidem důležité informace rychle a srozumitelně se tak obrací proti nim.

Cizinci žijící v Česku se bojí o práci, mnoho z nich se zpět domů nemůže vrátit kvůli penězům
Pro cizince pracující na území České republiky není koronavirová situace jednoduchá. Někteří přicházejí o zaměstnání, a tím pádem mohou ztratit i možnost legálně pobývat na českém území. Jiným zase komplikuje návrat domů finanční krize. Ani blížící se Vánoce náladu cizincům nezvyšují, protože většina z nich bude slavit svátek odloučená od rodiny.

Češi berou kvůli pandemii přírodu útokem. Obhajují se podporou domácí ekonomiky
Už v březnu řadě lidí došlo, že se kvůli koronavirové krizi v létě k moři nejspíš nevydají. Proto se rozhodli plánovat výlety a dovolené napříč Českou republikou. Pravidelní turisté spolu se správci národních parků a chráněných krajinných oblasti ale až tak nadšení nejsou. Rapidní nárůst návštěvníků totiž přináší komplikace v podobě přeplněných lokalit, odpadků a hluku.

České chataření získává u mladých na popularitě nejen kvůli koronaviru
Chataření volí letos Češi víc než kdy dříve. Budoucnost otevírání hranic okolních států je nejistá, a mnozí tak přestali doufat, že se nařízení ještě v průběhu léta změní. Na dovolenou v tuzemsku se většina lidí těší a chataření sklízí úspěch nejen u starší generace. V uspěchané době vyhledávají i mladí hlavně klid a přírodu.

V Evropě je složitější se islámem řídit, myslí si Adam Aataya
I když se Mohamad Adam Abu Aataya (22) narodil v Praze, jako doma se cítí spíš v Egyptě. Řidič taxislužby, který má kořeny z Egypta a Palestiny, na dovolených v těchto zemích vnímá, že více patří k místním. Jak sám říká, Egypťané mu dávají mnohem více najevo, že je jedním z nich.

Bude tady Soukupovo?
GLOSA: Jaromír Soukup, člověk, který sám řekl, že nemá žádné politické ambice a nikdy nechtěl vstoupit do politiky, 15. dubna oznámil, že v roce 2023 chce kandidovat na prezidenta.

Luxusní čundr za čtvrt milionu. Manželé si splnili sen na cestě z Prahy do Santiaga
Vždycky chtěli ujít delší trasu pěšky. Proto se Miroslav a Kateřina Černí v dubnu vydali na pětiměsíční túru. Ušli přes 3000 kilometrů, vystřídali dva páry bot a strávili sto nocí ve stanu. Za vysněnou dovolenou utratili 250 tisíc korun a říkají, že peníze nemohli užít lépe.

Mládež nekope. Vesnice postrádají novou generaci fotbalistů
Od roku 2015 už v Česku zaniklo na 350 vesnických fotbalových klubů. A situace se nelepší. Starší hráči v malých obcích nemají pro své týmy nástupce. Může za to nezájem dětí o fotbal, velká nabídka jiných kroužků i nedostatek financí pro malé kluby. Krizi mají i v Horní Pěně na Jindřichohradecku. V obci o šesti stech obyvatelích udržuje místní tým hlavně nadšení trenéra Václava Peška (56).

Za originální pivo si lidé rádi připlatí. V Česku přibývají až dva minipivovary za měsíc
Zlatavý mok s příběhem Čechy láká. I proto počet minipivovarů v tuzemsku stále roste. A to navzdory tomu, že své pivo často prodávají výrazně dráž než velkovýrobci. Návštěvníci minipivovarů navíc kromě speciálního piva dostanou i originální zážitek.

Výuka genderových studií v Česku se omezuje. Důvodem není politika, ale klesající zájem studentů
Maďarská vláda zakázala koncem října výuku genderových studií zvláštním dekretem. Redakce Generace20 se proto podívala na to, jak se tomuto oboru daří v Česku. Z informací dvou největších tuzemských vysokých škol vyplývá, že zájem o studium gendru výrazně klesá. Masarykova univerzita dokonce jeho samostatnou výuku ruší.