Štítek: is_archive

Úspěch hokejistů může národ stmelit. Teď je ideální příležitost na to se rozptýlit, shodují se fanoušci
Od finále mistrovství světa v hokeji, kdy Česko porazilo Slovensko, uplynulo v pátek 14. května jednadvacet let. Hvězdnou éru však v posledních letech vystřídaly neúspěchy. Letošní šampionát v Lotyšsku kvůli koronavirové pandemii navíc začíná 21. května, tedy v době, kdy dříve běžně končil. Skalní příznivci se ale shodují, že právě sportovní úspěch by mohl národ opět stmelit a přinést jim trochu radosti.

Češi letos běžkují víc než kdykoliv předtím. Sportem se snaží přijít na jiné myšlenky
V rámci letošní sezony je v České republice o běžky enormní zájem. Mohou za to nejen velmi příznivé sněhové podmínky, ale i uzavřené skiareály kvůli protiepidemickým opatřením. Lidé proto začali hledat alternativu ke sjezdovému lyžování. Běžkují napříč celou zemí, a to i v Praze.

Češi berou kvůli pandemii přírodu útokem. Obhajují se podporou domácí ekonomiky
Už v březnu řadě lidí došlo, že se kvůli koronavirové krizi v létě k moři nejspíš nevydají. Proto se rozhodli plánovat výlety a dovolené napříč Českou republikou. Pravidelní turisté spolu se správci národních parků a chráněných krajinných oblasti ale až tak nadšení nejsou. Rapidní nárůst návštěvníků totiž přináší komplikace v podobě přeplněných lokalit, odpadků a hluku.

Opatření proti šíření koronaviru přišla pozdě, shodují se Češi žijící v zahraničí
Češi, kteří dlouhodobě žijí v cizině, stáli před nelehkou volbou – buď se kvůli pandemii koronaviru vrátit do rodné země, nebo zůstat tam, kde nyní jsou. Mnozí z nich se rozhodli setrvat a dodržují své závazky v práci. Do Česka se vraceli především turisté a studenti.

I přes karanténu se Češi dokázali semknout. Kvůli nedostatku roušek šijí doma
Ochranných pomůcek je málo, a tak se Češi rozhodli, že si ušijí své vlastní. Od středy 19. března se totiž bez zakrytých úst a nosu nesmí chodit na veřejnost. Zásilka z Číny s více než milionem ochranných pomůcek sice v sobotu večer do Česka dorazila, ale ta všechny občany nezabezpečí. Lidé proto vykupují galanterie a šijí roušky sami. Aktivně se zapojují i mladí.

Karel Lánský i přes zákaz Sovětů vysílal. Po padesáti letech za to dostal vyznamenání
Jedním z pracovníků Československého rozhlasu, kteří během srpnové invaze v roce 1968 zůstali v budově, byl Karel Lánský (95). I přes snahu sovětských vojsk vysílání ukončit, v něm pokračoval. Letos si za tuto odvahu převzal nejvyšší státní vyznamenání – Řád Bílého lva mu ve Vladislavském sále Pražského hradu propůjčil prezident republiky.

GLOSA: Sport jako lék na rozdělenou společnost? Pouze tlumí příznaky
Poté, co lednové prezidentské volby definitivně rozdělily českou společnost na dvě poloviny, nastal čas onu pomyslnou zeď mezi zemanovci a antizemanovci zase na chvíli zbourat. Anebo k ní alespoň přistavět schody, aby se oba tábory mohly dostat přes. Konají se přeci zimní olympijské hry v Pchjongčchangu – událost, která Čechy do jisté míry spojuje, nehledě na nejednotnost národa v politických názorech. Zimní hry v povolebním dramatu tak plní funkci dobře načasovaného timeoutu.

Češi se potopili k vraku válečné ponorky. Část její posádky byla tuzemského původu
Rakousko-uherská ponorka S.M.U.16 na své znovuobjevení čekala sto let. V říjnu 1916 se po střetu s nepřátelským plavidlem potopila v hlubinách albánských vodách. Letos v září ji identifikoval český tým potápěčů, historiků a dokumentaristů Czech Diving Team. O vraku Albánci věděli již léta, zájem o něj ale nejevili. K ponoru do hloubky 60 metrů se odhodlali až čeští potápěči. Motivovala je spojitost vraku s historií Česka.

Britská analýza vyhodnotila Čechy jako nejméně zdravý národ světa. Ignoruje však řadu faktorů
Z nedávné studie britského serveru Clinic Compare vyšel český národ jako ten nejnezdravější. Součástí analýzy bylo 179 zemí celého světa. Zaměřovala se ale pouze na tři aspekty: kouření, konzumaci alkoholu a nadváhu. Češi skončili na posledním místě.

Podléhat strachu z uprchlíků? Češi potřebují větší důvěru v instituce, shodují se novináři
Současná migrační vlna vyvolává spoustu otázek. I proto vznikl projekt týdeníku Respekt – série diskusí pod názvem Evropa na rozcestí. Jedna z debat proběhla 26. dubna v Plzni, moderoval ji šéfredaktor týdeníku Erik Tabery. Mluvilo se hlavně o rozdílných reakcích na uprchlíky v Česku a Německu. Hosty debaty byli novináři Tomáš Lindner, Martin M. Šimečka a Lída Rakušanová, která v minulosti působila v rádiu Svobodná Evropa.