Štítek: is_archive

Vysokoškolský titul lidem komín nevyčistí a zámek neopraví
KOMENTÁŘ: Práce rukama dospívajícím příliš nevoní. Narodili se do technologické doby, kdy lidskou sílu postupně nahrazují stroje a programy. Na koho ale můžeme svést vinu? Situaci nepomáhají společenské předsudky vůči „hloupým“ řemeslníkům nebo klesající porodnost. Ministerstvo školství se tak možná snaží nalákat nové studenty na učiliště, ale názory zatvrzelých rodičů těžko změní.

Sledování filmů z auta si lidé chválí. Projekt ale nejspíš pandemii nepřežije
Zajít si do klasického kina nebo na koncert bylo v době pandemie nemožné. Proto se některé umělecké a produkční agentury rozhodly přijít s nápadem kultury z auta. Mezi nejčastější místa, kde mohou lidé filmy, ale i živé koncerty z pohodlí svých vozidel sledovat, jsou střechy obchodních domů, prostory nákladového nádraží Žižkov či Stadion Strahov.

Své názory si umíme prosadit, i když nám šéfují hlavně muži, shodly se na debatě novinářky
Čtyři novinářky u jednoho stolu. Tak to vypadalo ve čtvrtek 7. listopadu na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy, kde se konala panelová diskuze Ženy žurnalistiky. „Jsem spokojená, že jsme tady čtyři holky. Ještě nikdy se mi nestalo, že by mě někdo pozval do takové sestavy,“ okomentovala svou účast moderátorka České televize Světlana Witowská. Mezi dalšími hosty byly také Silvie Lauder z Respektu, Markéta Chaloupská z Českého rozhlasu a Markéta Hronová z Aktuálně.cz. Diskutovaly o postavení žen v médiích, jejich budoucnosti a možných změnách. V uvolněné atmosféře se ženy shodly, že si své názory před šéfi prosadit umí.

Brigáda v oboru se studentům vyplatí do budoucna
S nástupem na vysokou školu často studentům vzrostou výdaje na živobytí, a tak si hledají brigády. Studium zůstává na prvním místě, mladí se rozhlíží po takových přivýdělcích, které se časově nepřekrývají s rozvrhy. Studenti také myslí na to, aby brigády odpovídaly studijnímu zaměření a získané zkušenosti využili v budoucnu.

Spoření? Na to nemáme peníze, říkají studenti
Už student z pověsti Faustům dům neměl s penězi moc štěstí, a jak to tak vypadá, platí to i o dnešních vysokoškolácích. Měsíčně si během studia někteří vydělají od dvou tisíc až k deseti tisícům korun. Než se však měsíc nachýlí ke konci, tak už peněženka zeje prázdnotou. Vinu prý nese nízký příjem a neschopnost dlouhodobě šetřit.