Štítek: is_archive

Pracovat za stovku na hodinu je nepřijatelné. Ohodnocení brigád by se mělo zvýšit
KOMENTÁŘ: Ceny všeho se rapidně zvyšují, platy brigádníků ale zůstávají dlouhodobě stejné. Vysokoškoláci tak v podstatě nemají šanci se osamostatnit. Je přitom v zájmu samotných zaměstnavatelů, aby před blížící se brigádnickou sezonou přehodnotili to, na jakou odměnu lidi lákají.

Studenti těžko shánějí letní brigády. Počet zájemců opět převyšuje nabídku
Opatření proti covidu-19 donutila některé firmy snížit počty svých zaměstnanců. Na brigádníky proto nemají už místo. Ti se pak chytají každé příležitosti k přivýdělku. Velký podíl na tom mají i opatření, která omezují cestovní ruch. O volná místa se tak přetahuje až trojnásobek zájemců oproti době před pandemií.

Vysokoškoláky provází při výběru letních brigád nejistota. Práci proto vezmou i za méně peněz
Jarní měsíce studenti obvykle využívají k tomu, aby si zařídili práci na léto. Ovšem letos je kvůli pandemii situace jiná než předešlé roky. Je méně možností, kde se uchytit, a málokterý zaměstnavatel brigádu v současnosti zaručí. Vysokoškoláci jsou ale optimističtí. I když jim to třeba nevyjde doma, věří v možnost práce v cizině.

Najít si přivýdělek je obtížné. Firmy často na zaslané životopisy ani nereagují
Období pandemie ztížilo mladým hledání si nového příjmu. Firmy šetří a samy propouštějí své zaměstnance. Bez práce je nyní podle statistického úřadu Eurostat kolem patnácti procent Čechů ve věku od 16 do 24 let. Situaci jim neusnadňuje ani fakt, že na trhu téměř vymizela nabídka brigád a zkrácených úvazků. Studenti proto sahají po našetřených financích, obracejí se pro pomoc na rodiny nebo si chtějí najít práci z domova.

Škrty firem dopadly v první vlně na brigádníky. Mnozí studenti tak přišli o práci
Obchody, restaurace a kavárny byly přes měsíc a půl zavřené. Zaměstnavatelé museli zavést opatření, aby těžkou situaci přečkali a nejvíc to odnesli právě brigádníci. Se ztrátou práce tak přišli mnohdy o velmi důležitý přísun peněz a museli si hledat novou. Jenže i po otevření obchodů je poptávka po brigádnické pomoci malá, a tak se jim to ne vždy povede.

Většina studentů je kvůli uzavření podniků bez práce. Peníze si vydělávají třeba doučováním
Kvůli šíření nákazy koronavirem se zavřela mnohá pracoviště a studenti, kteří tam pracovali jako brigádníci, byli dočasně propuštěni. Netají se svými obavami z nedostatku peněz, snaží se proto šetřit a sehnat si alespoň jednorázové brigády.

Nejtěžší je vystihnout atmosféru akce, říká student publicistiky o natáčení videí z festivalů
Vydělávat peníze a užívat si přitom zábavu? Takovou letní brigádu si našel student Vyšší odborné školy publicistiky Jan Mroviec, který společně v týmu s Tomášem Vavroušem projel během tří měsíců přes dvacet festivalů jako Votvírák, Beats for Love nebo Foodparade, ze kterých vytvářeli shrnující videa. Mroviec přiznává, že začátek pro ně nebyl jednoduchý, protože si na vše museli přijít sami.

Práce plavčíka? U moře zažijete víc adrenalinu než u bazénu
Na první pohled téměř stejná zaměstnání se od sebe mohou velmi lišit. Mezitím co plavčík na pláži může zažít spousty nečekaných okamžiků, jako je například střet se žralokem či medúzami, náplň práce plavčíka u bazénu se proti tomu může jevit jako monotónní a nudná.

Ve vztahu se šéfem je nejdůležitější komunikace, říká brigádník
Mladí lidé tvoří v některých podnicích většinu zaměstnanců. Někdy je na nich závislé také to, jestli se včas otevře. Ne všichni zaměstnanci jsou však ochotni tolerovat nenadálou nepřítomnost podřízeného. Brigádníci tento přístup často nechápou a zastávají názor, že na prvním místě je komunikace.

Brigáda v oboru se studentům vyplatí do budoucna
S nástupem na vysokou školu často studentům vzrostou výdaje na živobytí, a tak si hledají brigády. Studium zůstává na prvním místě, mladí se rozhlíží po takových přivýdělcích, které se časově nepřekrývají s rozvrhy. Studenti také myslí na to, aby brigády odpovídaly studijnímu zaměření a získané zkušenosti využili v budoucnu.