Štítek: is_archive

Blížící se brexit ovlivní zájem o studium v Británii. Podmínky už nebudou tak výhodné
V polovině března končí termíny pro podání přihlášek na zahraniční vysoké školy. Čeští studenti si mezi nimi nejčastěji vybírají univerzity ve Velké Británii. Láká je rozsáhlá nabídka oborů a velká šance na pozdější profesní uplatnění. Zásadní je i funkční systém studentských půjček na školné. Zatím ale není jisté, jak výhodné bude studium v Británii po brexitu.

Podobu brexitu nyní určí parlament. Je to výhra demokracie i naděje pro zemi, říkají mladí Britové
Britská premiérka Theresa Mayová již nebude tím hlavním hráčem, který rozhodne o podobě brexitu. Jak nakonec bude vypadat odchod Británie z Evropské unie rozhodne parlament. Britští studenti tento krok vítají. Podle nich je nyní možné, že se vztahy mezi jejich zemí a zbytkem Evropy změní jen minimálně.

Lidé přestávají věřit seriózním médií. Obracejí se čím dál častěji ke konspiračním webům
Důvěra lidí v média postupně klesá. Jedním z důvodů je podle novináře Martina Nováka i to, že média na základě průzkumů nesprávně odhadla výsledky například britského referenda o setrvání v Evropské unii či amerických prezidentských voleb.

Angličtina z institucí Evropské unie nezmizí ani po brexitu
Velká Británie spustila článek 50 Lisabonské smlouvy. Za dva roky by tedy Spojené království mělo definitivně opustit Evropskou unii. Ačkoli po brexitu už žádná z členských zemí nebude mít jako takzvaný úřední jazyk angličtinu, řeč se z institucí EU nevytratí. „Je to hlavní komunikační jazyk,“ tvrdí překladatelka z Evropského parlamentu.

GLOSA: Měnící se Evropa
Populismus v západní společnosti sílí. Takto orientovaná uskupení získávají významný politický vliv. Uplynulý rok naznačil aktuální trendy v Evropě. Lidé chtějí změnu, nové tváře v politice a populisté jim dokáží říkat to, co chtějí slyšet.

Britové si chtějí udržet výhody členství v EU. Shánějí proto své irské předky
Britové, kteří mají ve své rodině irské předky, si mohou gratulovat. Poté, co červnové referendum rozhodlo o vystoupení Spojeného království z Evropské unie, se až dvojnásobně zvýšil zájem o irské pasy. Jejich držitelé si totiž na rozdíl od těch britských zachovají volnější přístup na evropský pracovní trh a zůstanou jim i další výhody plynoucí z členství v EU.