Štítek: is_archive

Mladé lidi na armádě fascinuje řád a finanční zajištění
Zájem o vstup mezi profesionální vojáky se od invaze na Ukrajině mnohonásobně zvýšil. Po prvotním nadšení se čísla ustálila na celkem čtyř stovkách mužů a žen měsíčně a jejich věkový průměr je pod 30 let. Kromě vlastenectví a potřeby vnést řád do života jsou motivací i finanční jistoty. Ne každý je však pro toto povolání dostatečně fyzicky zdatný. Připravenost prověřuje vojenská akademie ve Vyškově, kde výcvik předčasně ukončí nemalé procento uchazečů.

Proti vojenskému převratu v Myanmaru protestují tisíce lidí
Na začátku února se v Myanmaru odehrál vojenský puč. Poté, co armáda zadržela vládní představitele, začal lid protestovat. Policie používá proti desetitisícovým demonstracím gumové projektily a slzný plyn, protesty ale nepřestávají.

Hlavní kaplan Armády ČR Knichal: Není nic bolestnějšího než říct mámě, že přišla o syna
Ani farářům se povinná vojenská služba nevyhnula. Plukovníku Jaroslavu Knichalovi (42) ale zásadně změnila nejen pracovní sféru. Duchovní Římskokatolické církve je již patnáct let kaplanem v Armádě České republiky. Od roku 2015 tuto službu vede. Smyslem jeho práce je příprava vojáků na mise i pomoc pozůstalým vyrovnat se se smrtí jejich blízkých. Tohoto úkolu se musel ujmout i v minulých dnech po smrti tří českých vojáků v Afghánistánu.

Zdravý strach je normální, člověka udržuje při životě, říká člen aktivních záloh
Výsadkáři jsou vnímáni jako elitní jednotky v celé řadě armád. V rámci aktivních záloh se k nim hlásí také Ondřej Appl (23), který v civilu pracuje jako běžecký trenér. Během letošního léta podstoupil šestitýdenní výcvikový kurz Aktivních záloh Armády České republiky ve Vyškově. Nyní bude pokračovat ve výcviku u 43. výsadkového praporu v Chrudimi, který je jedinou jednotkou tohoto typu v české armádě. Než si však bude moct poprvé skočit z letadla, musí podstoupit tříletý výcvik.

Zájemců o zbrojní průkaz přibývá. I kvůli strachu z Islámského státu
Příliv uprchlíků do Evropy či teroristická hrozba islámských radikálů bývá v posledních dvou letech stále častějším podnětem pro získání zbrojního průkazu. Zájem o legální držení střelné zbraně vzrostl v některých krajích až o 100 %. Zatímco část žadatelů se cítí se zbraní v ruce bezpečněji a věří, že by díky tomu mohli některé útoky islámských radikálů překazit, jiní tyto představy vyvracejí. Terorismus je podle nich příliš nepředvídatelný.

Poručík bojového praporu aktivních záloh: Ženy do armády rozhodně patří
Do aktivních záloh armády České republiky může vstoupit každý, kdo splňuje předem dané podmínky. Jedná se o trestní bezúhonnost, zdravotní způsobilost a věk mezi 18 a 60 lety. Přidat se k těmto dobrovolníkům mohou i ženy, ale těch je oproti mužům výrazně méně. Podle absolventky výcviku není fyzická síla rozhodující. Mnohem důležitější je umět odhadnout své schopnosti.

Armáda není vězení, říká o své službě Izraelka
Strávit dva a půl roku v armádě je pro mnohé dívky něco jako noční můra. V Izraeli do ní ale ženy vstupují se ctí a jsou hrdé na to, že mohou nějakým způsobem přispět své zemi. Pro Sharon Moscovitzovou (21), která působila jako mluvčí jednotky, představovala služba následování své rodiny, jejíž členové také působili v armádě.
Plukovník generálního štábu: „Buď zastřelíš ty mě, nebo já tebe“
Jaromír Jágr strká známým do kapes příbory. Karel Gott má přezdívku čuňas. Miloš Zeman zbožňuje novináře. Milan Coch ohřívá ovesné vločky na dvacet stupňů. Milan Coch? Příběhy Jágrů, Gottů a Zemanů slýcháme denně. Známe jejich vzestupy a pády a víme, co mají a nemají rádi. Ale co ti, již nás ráno míjí cestou do práce? Naši sousedé? Zajímají nás jejich příběhy? Milan Coch (84) se narodil na Slovensku a bydlí o dva domky vedle mě. Docela obyčejný děda. Potkávám ho jako už mnohokrát, zdravím a dáváme se do řeči. Najednou zjišťuji, že mluvím s partyzánem, který obědval s prezidentem Benešem.