Štítek: is_archive

Víc alkoholu, víc nebezpečí. Vodáci by neměli přeceňovat své schopnosti
Mnozí rekreanti si bez popíjení alkoholu nedovedou představit dovolenou. Někteří si proto splouvání řek přes den zpříjemňují například pitím piva a tvrdé lihoviny si nechávají až na večer. V podnapilém stavu ale hrozí, že člověk nemá plnou kontrolu nad lodí a při zdolávání jezu se převrátí nebo vodák nedokáže pomoct třeba tonoucímu kamarádovi. I přes to, že je alkohol na řekách povolen, půjčovny nerady poskytují výbavu podnapilým lidem.

Jak vypadá typický český student? Alkoholik ani zbohatlík to rozhodně není
GLOSA: Vysokoškoláci by měli platit školné zhruba patnáct tisíc korun za semestr. Takovou částku v prosinci vystřelil do vzduchu guvernér České národní banky (ČNB) Jiří Rusnok. Neměl by to být problém, vždyť stejné peníze podle něj studenti propijí v hospodě za dva měsíce. Jak na takové číslo přišel, zůstává záhadou. Při pražské ceně kolem 40 korun za půllitr piva by to odpovídalo spotřebě úctyhodných šesti kousků na den. Za to by se nestyděl ani zkušený alkoholik.

Milovníci alkoholu, připravte se. Abstinent vám přišel kazit zábavu
GLOSA: Náš národ se může „pochlubit“ světovým prvenstvím v největší spotřebě piva na jedince za rok. Už děti vyrůstají na pěně populárního nápoje, nad puberťáky s půllitrem v ruce se nikdo ani nepozastavuje a dospělí považují pití za normu. Že je u nás konzumace alkoholu v pořádku, signalizuje i netolerance vůči abstinentům. Nejapné poznámky přichází prakticky hned, stačí když se v hospodě usadí se sodovkou a vyčkávají.

Vlastní pivo vaří už i některé univerzity. Je to propagace nás, ne alkoholu, ujišťují
Češi jsou národem pivařů, což potvrzují i vysoké školy. Nejde jen o oblibu alkoholu mezi studenty, ale i to, že některé univerzity se rozhodly oficiálně vyrábět své pivo. Zatímco některé školy ho vaří v rámci studijní přípravy, jiné využívají pivovarnictví k vlastní propagaci. K alkoholismu tím ale prý nenabádají. Ostatně – sami studenti vlastní školní značky piva vítají.

V Kuvajtu mě za nošení šortek vytroubili, líčí svoji zkušenost Řehák
„Stát zaměřený na luxus plný líných lidí mě překvapil,“ tvrdí Pavel Tomáš Řehák (25) z Vyšší odborné školy publicistiky. Do Kuvajtu odjel v rámci studentské mezivládní dohody. S vrstevníky strávil na Blízkém východě osm měsíců. Naučil se základům arabštiny a poznal i tamní kulturu, ve které se mísí konzervativní islám a vliv progresivního západu.

Místo panáka sodovku. Nepít začíná být moderní
Vstávají s čistou hlavou a kocovině se smějí do tváře. Čím dál více mladých lidí se nebrání myšlence abstinovat. Uvědomují si, že bavit se dá i bez alkoholu, a že nepít může být také v módě. To ostatně potvrzují i průzkumy.

Mezinárodní den žen si za komunismu paradoxně více užívali muži. Dnes už ho slaví jen zlomek Čechů
Naposledy se Mezinárodní den (MDŽ) žen velkolepě oslavoval v březnu 1989. Tehdy sice komunistický režim prosazoval rovnoprávnost žen, ale pouze jako součást propagandy. Revoluční odborové hnutí pořádalo na MDŽ podnikové oslavy, na kterých rozdávalo karafiáty a dárky, zároveň se na nich hodně pilo. Dnes svátek slaví starší generace spíš ze zvyku, pro mladé je to přežitek.

Češi jednou za rok vymění Moravu za Rakousko. Ve Wachau můžou ochutnat stovky vín
Vinice v rakouském Wachau se otevírají pro veřejnost. O víkendu čtvrtého a pátého května bude možné navštívit více než sto vinařství v jedné z nejlepších oblastí celého Rakouska. Do té se každoročně vydává i množství Čechů, kteří si pochvalují přiměřenou cenu za lístek i to, že je oblast blízko Česka.

Stavění májek je mezi mladými stále populární. Jejich krádeže také
Koncem dubna se na mnoha místech Česka vztyčí májky symbolizující příchod jara, ale i lásky a plodnosti. Zvyk, který je v našich končinách znám už od poloviny 15. století, si své příznivce nachází i v moderní době.

Některé lahve se vyplatí nevypít. Sběratelé alkoholu jsou moderními lovci pokladů
Ještě před pár lety se v oblasti alkoholu investovalo především do letitých lahví whisky. V současnosti je ale čím dál oblíbenější ukládat finance do rumů, ginů a dalších druhů alkoholu. Nemusí se přitom nutně jednat o archivní ročníky, které už při vydání atakují částky v řádu desetitisíců. Právě naopak, velké množství investičních lahví v počátku nestojí víc než dva tisíce korun. Přitom svou hodnotu s postupem času mnohdy zněkolikanásobí. Na rozdíl třeba od nemovitostí tak stačí investovat podstatně menší částku. Chce to ale hledat.