Zadejte hledaný název
Magazín studentů Vyšší odborné školy publicistiky

Vyřazení soupeřů bylo správné. Rozhodčí jednali podle pravidel, shoduje se Maslák i jeho trenér

Diskvalifikace dvou soupeřů vynesly českému atletovi Pavlu Maslákovi (27) třetí titul mistra světa v běhu na 400 metrů. Rozhodčí byli nekompromisní v průběhu celého Halového mistrovství světa v Birminghamu. Celkem vyřadili na dvě desítky atletů a týmů.

Nečekaný zvrat přineslo finále závodu na 400 metrů, které se běželo první březnovou sobotu v anglickém Birminghamu. Španěl Husillos časem 44,92 dosáhl životního výkonu, kterým by zlomil evropský halový rekord reprezentanta NDR Thomase Schönlebeho z roku 1988. Rozhodčí však Husillose a Dominikánce Santose, který doběhl druhý, diskvalifikovali za šlápnutí na čáru. Zlato tím pádem k překvapení svého týmu získal český čtvrtkař Pavel Maslák. „Všechny nás to v první chvíli zaskočilo,“ říká Maslákův trenér Dalibor Kupka.

Řada fanoušků španělského běžce Husillose nesla Maslákovo vítězství nelibě. Jejich komentáře se objevily pod příspěvky na Maslákově osobním profilu na Facebooku. „Každý viděl, že Óscar Husillos je skutečným šampionem,“ stálo například v jednom z nich. Další fanoušci kritizovali rozhodnutí rozhodčích, nejčastěji s námitkou, že tak drobný přešlap by neměl být záminkou k vyloučení.

Oprávněná rozhodnutí

Kupka soudí, že jakékoliv diskuze o přísnosti rozhodčích jsou nepodstatné, protože rozhodnutí byla oprávněná. „Šlápnutí na lajnu při běhu je to samé, jako když skočí dálkař, ale přitom přešlápne o jediný centimetr. Také bude diskvalifikován,“ říká Kupka. „Já jsem ten Husillosův přešlap viděl, on opravdu šlápl jednou nohou dva centimetry na lajnu,“ doplňuje trenér.

Na předcházení přešlapům Kupka při tréninku svých svěřenců neklade důraz. Výjimkou jsou pouze konkrétní případy, kdy se podobný prohřešek vyskytne. „Nesoustředíme se na to. Když se něco takového stane, jen si k tomu něco krátce řekneme, ale to je vše,“ uvádí Kupka.

Rozpaky jsou pryč

Maslák se ale přešlapy při trénování příliš nezatěžuje. „Nemyslím si, že by přísnost rozhodčích měla na atlety vliv. Já osobně jsem si na to nikdy nedával pozor. Když běžíte naplno a chcete vyhrát, tak neuvažujete nad šlápnutím na čáru,“ uvádí český atlet. Rozhodčí podle něj jednali v souladu s pravidly.

Pavel Maslák též přiznal, že se jeho pocity od osudného závodu změnily. Zatímco krátce po vítězství opakovaně v médiích uváděl, že cítil jisté rozpaky a radost spíš odpovídající bronzové pozici, nyní již docenil zlatou medaili. „Běžel jsem, jak nejlépe jsem mohl. Byla jejich chyba, že porušili pravidla, nikoliv moje. Časem mi to již došlo,“ uzavírá Maslák.

Diskvalifikacemi se mistrovství v Birminghamu jen hemžilo. Již den před triumfem Masláka byli vyřazeni všichni závodníci z třetího rozběhu závodu na 400 metrů. Jeden kvůli předčasnému startu, zbylí čtyři pak za přešlapy. Atletický statistik Mark Butler uvedl v článku na webu BBC, že šlo o první případ v historii atletických šampionátů, kdy byli eliminováni všichni běžci v jednom závodě. Celkem bylo během mistrovství diskvalifikováno 21 týmů nebo jednotlivých sportovců, většinou právě za prohřešek vyšlápnutí z dráhy.