Zadejte hledaný název
Magazín studentů Vyšší odborné školy publicistiky

Tenisový Turnaj mistrů je za dveřmi

Osmička nejlepších tenistů sezóny se za měsíc utká v londýnské O2 aréně na Turnaji mistrů. Český tenista Tomáš Berdych má k účasti v Londýně hodně blízko. Zatím je šestý a před devátým Verdascem má náskok 515 bodů. Už jistou účast mají Španěl Nadal, Švýcar Federer, Srb Djokovič, Brit Murray a pravděpodobně i pátý Švéd Söderling.

Tomáš Berdych, foto: Reuters

Tenisty čekají před Turnajem mistrů ještě tři velké turnaje: Basilej a Valencie, na kterých vítěz bere 500 bodů a poslední turnaj série Masters v Paříži za 1000 bodů.

Český tenista Tomáš Berdych může být po osmi letech dalším českým tenistou, který se svými výkony probojuje na Turnaj mistrů. Naposledy se to povedlo v roce 2002 Jiřímu Novákovi. Před třemi lety byl Tomáš Berdych na Turnaji mistrů pouze jako náhradník a do hry nezasáhl.

„Tomáš Berdych se pod vedením trenéra Tomáše Krupy hodně zlepšil a jeho výsledky v první polovině roku byly úžasné. Semifinále v Paříži a finále ve Wimbledonu hovoří za vše. I když druhá polovina byla slabší, myslím si, že Turnaj mistrů si zaslouží,“ řekl tenisový trenér Tomáš Bělohradský.

Dva tenisové žebříčky

Pro blížící se Turnaj mistrů je důležité pořadí v ATP Race. To je žebříček, který se na začátku sezóny vynuluje a osm nejlepších tenistů roku si může zahrát tento prestižní turnaj. Klasický tenisový žebříček ATP se nenuluje. Každý hráč musí obhajovat body, které získal minulou sezónu. To znamená, že když Rafael Nadal vyhrál US Open a za vítězství dostal 2000 bodů, příští rok by měl první místo obhájit, jinak se mu body odečtou. Kdyby skončil v semifinále, odečetlo by se mu 1280 bodů. Tím pádem je velice těžké udržet se na postu světové jedničky několik sezón. „Kdyby tu pravidlo s odečítáním nebylo, mohl být švýcarský tenista Roger Federer světovou jedničkou na několik let dopředu,“ upřesnil Bělohradský.

Do žebříčku ATP se započítávají body ze všech grandslamů, z devíti turnajů série Masters a pět nejlepších výsledků z dalších turnajů. Účastníkům Turnaje mistrů se do ATP počítávají body i z tohoto turnaje.