Zadejte hledaný název
Magazín studentů Vyšší odborné školy publicistiky

Rozjela se Tour de France

Legendární cyklistický závod Tour de France má za sebou prolog, který se odehrál v nizozemském Rotterdamu a cyklisté se vydali na dlouhou, třítýdenní pout´ do Paříže. Do žlutého trikotu se na první dva dny oblékl vynikající švýcarský časovkář Fabian Cancellara, největšími favority ale zůstávají loňský vítěz Španěl Alberto Contador a sedminásobný vítěz tohoto závodu Lance Armstrong z USA. Jediným českým zástupcem je Roman Kreuziger v barvách týmu Liquigas.

Osmikilometrový prolog byla poznamenán dvěma pády.  Na zem se poroučeli Švýcar Frank i Portugalec Cardoso a letošní ročník pro ně záhy skončil.  Kreuziger obsadil v úvodním dílu dvacáté místo a na vedoucího Cancellaru ztrácel 38 vteřin.  Český závodník má přitom letos jasný cíl, vylepšit loňské deváté místo.

V neděli byla na programu první etapa Rotterdam – Brusel, měřící 224 kilometrů. Původní obavy závodníků z deště se nenaplnily.  Nakonec se největší drama odehrálo před koncem etapy, kde došlo k sérii pádů. Karambol neminul ani Kreuzigera. K incidentu ale došlo v ochranné zóně, takže pořadí se nezměnilo.  Etapu ovládl  Ital Petacchi, na druhém místě dospurtoval Australan Renshaw a etapový bronz získal Nor Hushovd.

Pondělní 201 kilometrů dlouhá etapu z Bruselu do Spa poznamenalo několik hromadných pádů na dlažebních kostkách, což nakonec vedlo k jistému uzavření paktu o neútočení. Duchovním otcem této myšlenky byl vedoucí muž průběžného pořadí Cancellara. Chtěl tak dát možnost fair play, aby se z kolizí potlučení cyklisté dostali do cíle téměř beze ztrát. Jediný Francouz Chavanel jel stále svůj závod a na druhého Cancellaru najel náskok téměř tři minuty.

Na zemi se ocitla i zvučná jména jako Lance Armstrong, Alessandro Petacchi nebo Andy Schleck.  Znovu spadl i Roman Kreuziger.“Má odřeniny,nyní je na ošetřovně. Měl by být v pořádku,“ informoval Paolo Barbieri, tiskový mluvčí stáje Liquigas.

Letošní ročník “Staré dámy“ bude rozlučkovým pro legendu tohoto závodu Lance Armstronga. Který se chce rozloučit osmým vítězstvím. Fenomenální Američan závodu dominoval v letech 1999-2005, kdy nenašel jediného přemožitele.  O žlutý trikot se bude muset utkat zejména s Contadorem. Vítěze budeme znát po dvaceti etapách o celkové vzdálenosti 3641 kilometrů.