Zadejte hledaný název
Magazín studentů Vyšší odborné školy publicistiky

Otočený zápas s Kanadou poslal Čechy do play-off mistrovství světa

Náročná mise splněna, Češi jsou ve čtvrtfinále. Po výhře nad Lotyšskem národní tým zvládl i druhý krok potřebný k postupu do vyřazovacích bojů. V napínavém zápase dokázal porazit výběr čerstvých olympijských vítězů z Kanady. Úspěch může hokejisty těšit o to víc, že tým javorového listu přehráli poprvé po pěti letech.

Zápas pro české barvy ale nezačal vůbec dobře. Jako první se radoval zámořský tým, běžela sedmá minuta, když se v přesilové hře prosmýkl mezi obránci kanadský kapitán Whitney a bekhendovou střelou mezi betony překonal bezmocného Vokouna.

České mužstvo však odpovědělo ještě větší snahou a tlakem do branky. Což vykrystalizovalo v drobnou šarvátku mezi kanadským ranařem Ottem a českým kapitánem Rolinkem. Za boxerskou vložku si oba účastníci, od finského rozhodčího Levonena, vysloužili čtyřminutový trest.

Optimismus do českých fanoušků musela pumpovat předváděná hra, ve které nechyběl důraz a obětavá defenzíva. I přes to, nás Kanaďané donutili k faulu a zaujali přesilovkové postavení.

Jenže český fenomén, zvaný hra v oslabení, opět neuvěřitelně zafungoval. Novotného nabídku k úniku přijal Kašpar, který blafákem napodobil Whitneyho a Masonovi poslal kotouč mezi nohama až do brány. V té chvíli atmosféra mannheimské SAP Arény začala řádně pulzovat, asi tři tisícovky příznivců českého týmu začaly věřit v úspěch a dávali to hlasitě najevo. Třináct minut po začátku druhé třetiny konečně přišlo tolik postrádané střelecké štěstí.

Němec od modré nahazuje puk, jenž brnkne nejdříve o hůl Vampolovi, odrazí se Jágrovi od pravé brusle a končí za zády kanadského brankáře Masona. Tato zdánlivě nahodilá gólová situace však měla logický základ. Odhodlanost jít před soupeřovo brankoviště hned ve dvou hráčích přineslo své ovoce, 2:1 pro Čechy. Následný tlak Kanady přerušil obránce Giordano, když nedovoleným způsobem zadržel Jágra. V početní výhodě se mezi kanadské beky doslova proploužil Rozsíval, přesnou přihrávkou našel  Klepiše, a ten ukončuje svůj střelecký půst na německém MS.

Vítězům olympijského turnaje šlo o hodně – v případě porážky by se postavili rozjetým Rusům, kteří zatím neztratili jediný bod. Nervozita kanadského výběru byla hodně znát a provokace v osobních soubojích narůstaly. Vše korunoval Corey, který za brankou atakoval Vokouna. Mladý kanadský útočník se rozhodl použít svou hokejku jako kyj, sekl českého gólmana přes betony a bodyčekem ho povalil na zem. Trojici rozhodčích tato situace nechala chladnou a Duchene pohodlně snížil do prázdné brány.

Vzruch vyvolala ještě závěrečná hromadná potyčka, ale skóre se již neměnilo. Češi zaslouženě postupují do čtvrtfinále, ve kterém vyzvou Finsko. Drobnou vadou na kráse postupu národního týmu je fakt, že k play-off bude muset odehrát v Kolíně nad Rýnem.