Zadejte hledaný název
Magazín studentů Vyšší odborné školy publicistiky

Mistrovství světa ovládli Španělé

Ve vyhroceném finále porazili Nizozemsko až gólem v prodloužení
Fotbalové mistrovství světa zná svého mistra! V jihoafrickém Jahonnesburgu se jím stal celek Španělska, který ve vyhroceném finále porazil Nizozemsko až gólem Iniesty ve 116. minutě utkání 1:0.
Fotbalisté Španělska oslavují titul mistra světa                 Autor: AP

Fotbalisté Španělska oslavují titul mistra světa. Autor: AP

Španělé tak rozšířili svou zlatou sbírku. Mistry světa se stali sice poprvé, navázali však na zlato z posledního mistrovství Evropy.

Jejich triumf na šampionátu se ale nerodil lehce. Vždyt´ hned v úvodním vystoupení na turnaji prohráli se Švýcarskem 0:1. A suverénně si nevedli ani v dalších zápasech, vyhrávali jen těsným výsledkem a za celou cestu za zlatým kovem vstřelili pouhých 8 gólů.

Tým z Pyrenejského ostrova to neměl snadné ani ve finále s Nizozemskem. To totiž rozhodl až záložník Barcelony Iniesta ve druhé části prodloužení. Ve 116. minutě se prodral před pokutové území Oranjes střídající Fabregas, přit´ukl míč do vápna Iniestovi a ten prostřelil brankráře Sketelenburga.

Zákrok De Jonga byl jak vystřižený z filmu s Chuckem Norrisem.                            Autor: AP

Zákrok De Jonga byl jak vystřižený z filmu s Chuckem Norrisem. Autor: AP

Finále však více než fotbalové krásy nabídlo velké množství tvrdých soubojů a ostrých, místy až brutálních faulů. Anglický rozhodčí Howard Webb vytasil hned 13 žlutých karet. Někteří aktéři zápasu nemuseli dohrát ani první poločas. Obzvláště brutální byly především dva zákroky. Likvidační skluz Van Bommela na Iniestu a „kung – fu kop” De Jonga do hrudníku Xaviho Alonsa, po kterých by se za červenou kartu nemohl divit vůbec nikdo.

Zato fotbalové parády první dějství příliš nenabídlo. Aktivnější byli sice Španělé, do brankových příležitostí se však příliš nedostávali. K vidění byla pouze hlavičková příležitost obránce Ramose hned z úvodu zápasu. Tu však Sketelenburg tygřím skokem bravurně zneškodnil.

Nizozemsko se příliš před branku Casillase nedostávalo a jejich největší šanci prvního poločasu přinesla až kuriózní situace ze 35. minuty. Obránce Heitinga od poloviny hřiště sportovně dlouhým nákopem vracel míč španělskému gólmanovi, toho však překvapil odraz a míč skončil jen těsně vedle jeho pravé tyče.

Na velké šance si tak diváci museli počkat až do druhého poločasu. A byly hned stoprocentní na obou stranách.

Španělský hrdina Iniesta se raduje z vítězného gólu.        Autor: AP

Španělský hrdina Iniesta se raduje z vítězného gólu. Autor: AP

Nejdříve se na branku Španělska po krásné Sneijderově přihrávce od poloviny hřiště hnal rychlík Robben. Ten si brankáře Casillase sice pěkně položil, ale stačil nastřelit pouze jeho pravou nohu.

Poté přišla i obrovská šance Španělska. To si na Xaviho roh naskočil opět aktivní obránce Ramos, který však úplně sám z bezprostřední blízkosti hlavou zamířil jen nad Sketelenburgovu branku.

Řádná hrací doba tak skončila bez gólu.

V prodloužení pak měli více ze hry Španělé. Ti svými nebezpečnými kompinacemi zle zatápěli obraně Oranjes, která se navíc musela obejít bez vyloučeného stopera Heitingy. Gól však ne a ne přijít.

Až čtyři minuty před koncem druhé části prodloužení ukončil čekání Španělů Iniesta, který po Fabregasově přít´uknutí do vápna nedal Sketelenburgovi šanci, a odstartoval tak zlaté španělské oslavy.