Zadejte hledaný název
Magazín studentů Vyšší odborné školy publicistiky

Fotbalový bronz vybojoval celek Německa

Fotbalisté Uruguaye nestačili na obhájce bronzu z MS 2006 a prohráli na světovém šampionátu v utkání o 3. místo s Němci 2:3. Zápas v jihoafrickém Port Elizabeth rozhodl v 82.minutě gól Němce Khediry a úspěch tak slavil tým, kterému pro zranění a nemocbi chyběla řada klíčových postav, zatímco uruguayský trenér Tabaréz nasadil sestavu v plné síle.

Předávání bronzových medailí. zdroj: cdn.worldcupblog.org

Do duelu o medaile se kvůli chřipce nezapojil kapitán Lahm ani útočník Podolski. Střelec Klose nevyléčil problémy se zády. Přišel tak o šanci opanovat tabulky střelců mistrovství světa. Za svou kariéru jich dal ve světových šampionátech čtrnáct, pouze o jeden méně, než nastřílel do branek soupeře legendární Ronaldo.

Zápas začal lépe pro tým Německa. V deváté minutě trefil po rohovém kopu Friendrich břevno. Skóre zápasu otevřel dvacetiletý mladík Thomas Müller, když dorazil Schweinsteigerovu střelu. Uruguayská odpověd přišla za necelých devět minut, když Peréz obral o míč Schweinsteigera. Na rychlý protiútok nebyla německá defenzíva schopna zareagovat a Cavani překonal brankáře Butta.

Po přestávce se vedení chopili svěřenci Tabaréze, když střelou z voleje a s odrazem o trávník dopravil míč do sítě kanonýr Forlán. Touto trefou si připsal pátý gól na turnaji a dotáhl se na střelecká esa šampionátu Nizozemce Sneijdera a Španěla Villu. Němci odpověděli hned v 56.minutě, kdy se po Boatengově centru hlavou prosadil Jansen. Stav byl nerozhodný 2:2. Německý výběr dostal svého soupeře pod tlak a nedovolovali mu mnoho. Přišlo několik dramatických momentů na obou stranách, ale až do 82.minuty, kdy skóroval Khedira.

Německo začínalo pomalu slavit. Rozhodčí nastavil dvě minuty. Před koncem nastaveného času dostal Friedrich žlutou kartu za faul na Suáreze těsně před pokutovým územím. Šanci srovnat z přímého kopu měl Diego Forlán, ale jeho střela pouze zazvonila o břevno. Hned poté rozhodčí zápas ukončil. Němci si z Jihoafrické republiky odvážejí bronz. O titul mistra světa se zítra utká Nizozemsko se Španělskem.