Zadejte hledaný název
Magazín studentů Vyšší odborné školy publicistiky

Fotbalová devatenáctka vybojovala stříbro s cenou zlata

Tažení evropským šampionátem v Rumunsku má pro fotbalovou reprezentaci do devatenácti let stříbrný konec. I když byli čeští mladíci dvakrát ve vedení a vítězství měli na dosah, podlehli nakonec španělskému soupeři v prodloužení 2:3. Svým skvělým výkonem však svěřenci Jaroslava Hřebíka posunuli český fotbal zase o stupínek výš.

Bojují s nasazením a odhodláním až do poslední minuty.Po hvizdu píšt´alky si sedají na trávník. Ve tvářích našich reprezentantů se zrcadlí zklamání v podobě slz a pohledů do země. Druhé místo je v tuto chvíli jen slabou

Nejlepší střelec šampionátu, Španěl Alvaro Morata. Zdroj: commons.wkimedia.org

útěchou. Smutek je o to větší, že finále, které mělo být podle mnohých vedené pod taktem Španělů, měli z velké části ve své režii. Český celek byl týmu trenéra Meléndeze až do posledních chvil rovnocenným soupeřem. „Bylo těžké koukat se na Španěly, jak drží v rukou pohár a na krku jim visí medaile, která ještě sedm minut před koncem měla být naše,“ svěřuje se reprezentant Martin Sladký.

Finále si šli užít

Do finálového zápasu nastupovali čeští mladíci s tím, že si ho chtějí hlavně vychutnat. „Snažili jsme si to co nejvíce užít, přeci jen to byl prozatím nejdůležitější zápas naší dosavadní kariéry,“ říká Sladký.První polovinu zápasu zvládl český celek výborně a svým protivníkům nedával díky aktivnímu napadání příliš prostoru.

Skóre otevřel v padesáté druhé minutě záložník Ladislav Krejčí, jež tvrdou střelou k tyči překonal brankáře Badia. Na inkasovanou branku Španělé reagovali jako býci na červenou barvu. Na české polovině vypukla bojová vřava. Parta kolem kapitána Jakuba Brabce však drtivému náporu odolávala a skvělý brankář Tomáš Koubek vytahoval jeden fantastický zákrok za druhým.

„Dokázali jsme, že vyrovnat se dá každému“

V 85. minutě, když už se zdálo, že je rozhodnuto a nejeden fanoušek už viděl české hráče s pohárem v ruce, zařídil Aurtenetxe tečovanou střelou pro svůj tým prodloužení. V něm sice Lácha ještě dokázal poslat Česko do vedení, ale pak už se začala na národním výběru projevovat únava z pěti zápasů odehraných během dvanácti dní. Toho Španělé využili a jejich dobývání Koubkovy branky bylo čím dál tím nepříjemnější. Španělský záložník Alcácer nejprve vyrovnal a pět minut před koncem zasadil “lvíčatům“ poslední ránu v podobě třetí branky.

Týmu, který na turnaji ani jednou neklopýtl, se tak vidina zlata rozplynula před očima. Nyní už však mezi hráči převládá ze stříbrné medaile radost.„Hráli jsme poctivě a týmově. Na každý zápas jsme byli připraveni a účinnou hrou, kterou nás naučil trenér Hřebík, jsme soupeře přehrávali a suveréně postoupili do finále. Tam jsme proti Španělům dokázali, že i když jsou díky zázemí, které mají celkově vyspělejší, vyrovnat se dá každému,“ tvrdí Martin Sladký.