Zadejte hledaný název
Magazín studentů Vyšší odborné školy publicistiky

Chalupa je zapomenut. Začíná éra Ondřeje Synka

Tak se přece dočkal. Konečně zaplnil ve sbírce díru po světovém zlatu. Skifař Ondřej Synek si nechal svůj parádní úspěch pro velmi zvláštní příležitost. Zvítězil totiž na novozélandské přehradě Karapiro, v domovině svého velkého soupeře Mahe Drysdalea.
Ondřej Synek na svém skifu, Foto: sportnovinky.cz

Předlouhou dobu byl českou veslařskou jedničkou fenomenální Václav Chalupa. Jenže tomu chyběla k absolutní dokonalosti zlatá medaile z velké akce. Na olympijských hrách v Barceloně v roce 1992 byl stříbrný, z mistrovství světa má dokonce sedm cenných kovů. Ale ani jeden se neleskne tak krásně dožluta.

Až musel přijít Ondřej Synek, aby pro český mužský skif vybojoval tu nejcennější placku. Ani věčný soupeř Mahe Drysdale na dvoukilometrové trati v Synkův velký den vůbec nestačil.

„Už kdy jsem šel na start, tušil jsem, že to tady vyhraju. A po prvních sto metrech závodu jsem měl jasno. Dobře jsem se vyspal, dobře najedl. Všechno bylo prostě super,“ popisoval svoje pocity Synek pro Radiožurnál.

Ale Synek není žádná hvězda, která by vystřelila během třech měsíců. Na světová mistrovství jezdí už od roku 2001, tedy od svých devatenácti let. A hned o dva roky později, na šampionátu v Miláně, si vyjel svou první velkou medaili. S Milanem Dolečkem mladším tehdy vydřeli na dvojskifu třetí místo.

Právě s Dolečkem mladším začala jeho skifařská kariéra. Spolu byli pátí na hrách v Aténách v roce 2004 a to samé léto ještě zvítězili na domácím mistrovství v Račicích. Tady už se ale začíná psát sólová cesta Ondřeje Synka.

Třikrát bronz a jedno stříbro z mistrovství světa, druhý na olympiádě v Pekingu před dvěma lety. Tak vypadá výčet úspěchů Ondřeje Synka do roku 2010.

Až letos dosáhl konečně na samý vrchol. „Jsem šťastný, je to moje první velká zlatá medaile. Byla to prostě sezóna snů,“ rozplýval se Synek.

„Mistr světa? Poslouchá se to velice hezky,“ říkal Synek na tiskové konferenci po závodě a jedním dechem pokračoval: „Věděl jsem, že fyzicky na to mám už od roku 2005, kdy jsem přešel na skif. Ale ten poslední krůček byl v hlavě. Teď už vím, jak na to.“

Nastává éra Ondřeje Synka. Soupeři buď pomalu končí nebo nedosahují Synkových kvalit. Norský šampión Olaf Tufte letos oslavil čtyřiatřicáté narozeniny. A na mistrovství světa na Novém Zélandu mu byla bedna hodně vzdálená. „Tufteho jsem se nebál. Mám už prostě víc sil než on. Klobouk dolů před ním, ale nic velkého už asi nevyhraje,“ zhodnotil svého soupeře Synek.

Největšího soka má v Novozélanďanovi Mahe Drysdaleovi, který v posledních pěti letech vyhrál čtyřikrát světový šampionát. Ale i jeho dohání stáří. Čerstvý dvaatřicátník ztratil ve finiši v Karapiru na Synka dvě vteřiny. To není tolik, řeklo by se. Jenže Drysdale zabíral posledních sto metrů v křečích a Synek už dojížděl sotva na setrvačnost. I Drysdale už bude mít s chytáním Synka obrovské problémy.

„Moje cíle jsou teď jednoznačné. Obhájit titul mistra světa a vyhrát příští letní olympijské hry v Londýně v roce 2012,“ řekl Synek.

Velkolepé, ale velmi reálné cíle. Synek zkrátka prolomil bariéru, stal se z něj vítěz. „Tenhle titul je vyvrcholení šestiletého snažení,“ dodává Synek.