Zadejte hledaný název
Magazín studentů Vyšší odborné školy publicistiky

Bahenní koupel v divočině

Překážkovou dráhu v bahně a vysoké převýšení, to všechno museli závodníci překonat na druhém ročníku extrémního běžeckého závodu Wild Sau Dirt Run nedaleko rakouské Vídně. Do náročného terénu se pouštěli jednotlivci i týmy. Někteří byli převlečeni do různých kostýmů, jako je králík, baletka nebo medvěd. Ale v cíli už byli všichni k nerozeznání, od hlavy až k patě zabahnění.
Tým Hone s českými účastníky, foto: Aneta Dolezal

Bahnitý závod se běhá od minulého roku na konci října nedaleko Vídně a patří k nejtěžším běžeckým závodům v Evropě. Běhu se mohou zúčastnit závodníci z jakékoli země, ale zatím o něm moc cizinců neví. Letos náročný terén absolvovali převážně Rakušané, čtyři Francouzi a poprvé i dva Češi.

„Závod byl výborně zorganizovaný, po trase běhu byly rozmístěny občerstvovací stanice, kde nám jídlo dávali přímo do pusy, abychom na něj rukama od bahna nemuseli šahat,“ pochvaloval si účastník závodu David Konšel. U občerstvovacích pultíků si závodníci mohli dát čaj, vodu, energetické nápoje, banány nebo čokoládu.

Z bláta do louže

Den před závodem si těžkou trat´ vyzkoušel reportér rakouské televize ORF 1, oběhnul jeden pětikilometrový okruh a vše natáčel malou kamerou. Každý borec musel při prezentaci zaplatit startovné třicet euro a podepsat papír, že závod absolvuje na vlastní nebezpečí. Ti odvážnější závodníci běželi čtyři pětikilometrové okruhy, ti méně zdatní si zvolili trasu o polovinu kratší. Každý okruh začínal překážkovou dráhou, kde se běžci museli plazit bahnem pod ostnatým drátem, překonávat balíky slámy, prolézat tunely z pneumatik, ručkovat na lanech a přelézat kamiony se dřevem.

Po náročné překážkové dráze následoval běh lesem s převýšením asi 200 metrů. Na některých místech lezli závodníci do kopců po čtyřech a dolů sjížděli po zadku. „Oblečení jsem měl po závodě tak zničené a zabahněné, že jsem ho rovnou vyhodil,“ dodal po závodě Konšel.

Deset kilometrů pod dvě hodiny

Po zdolání náročné trati čekala účastníky zasloužená sprcha, medaile a závěrečná after party s ohňostrojem. Pořadatelé vyhlásili nejlepší tým, nejlepšího muže a ženu obou vzdáleností. Běhu se zúčastnilo 434 mužů a 48 žen. Nejlepší muž, Michael Kabicher, zvládl desetikilometrovou trat´ za 1:41:24 a nejlepší žena Jeanette Featherstonová doběhla v čase 2:36:21. Dvacetikilometrový závod běželi jen muži a nejlepší čas 3:46:57 měl Harald Mikesch. Největší tým byl tým Hone s pětadvaceti běžci, za který běželi i čeští závodníci David Konšel a Albert Hering.