Lifestyle

Radši zemřít na špatnou hygienu, než nechat zemřít planetu
GLOSA: Ekologičtí radikálové se zoufale snaží chránit planetu od znečištění. V onom úsilí ale určitá skupina lidí vymýšlí extrémní bizarnosti, kterými chce vykompenzovat neekologické chování zbytku lidstva. Například sdílením hygienických pomůcek. Že v některých případech hazardují se zdravím, jim nejspíš nevadí.

Ostrov z kostí nebo město duchů. Cíle temného turismu bývají opletené tragickou událostí
Ukrajinské město Pripjať opuštěné po výbuchu jednoho z reaktorů jaderné elektrárny Černobyl nebo třeba italský ostrov Poveglia, jenž sloužil jako karanténní oblast během morové rány. Obě míst spadají do takzvaného „dark turismu“. Tento pojem vznikl v polovině devadesátých let a označuje cestování na místa spojená s nehodami a smrtí, a proto by měl mít cestovatel vždy na paměti respekt a úctu k těmto místům a jeho zemřelým.

Gaslighting: Násilí, které není vidět
Manipulace může mít řadu podob. Jednou z těžko rozpoznatelných je například gaslighting, který se řadí pod domácí násilí. Pachatel se snaží v cílovém jednotlivci zasít pochybnosti, na základě kterých oběť přestane důvěřovat vlastní paměti a vnímání reality. Podle psychologa Adama Táborského se s touto formou manipulace může setkat naprosto kdokoliv. Kámen úrazu je, že společnost nemá o problému dostatečné povědomí.

Nehubnou a zároveň nejí dost. „Zdravé“ stravovací návyky tiktokerek musí skončit
KOMENTÁŘ: Na sociálních sítích se rozjíždí trend videí o „zdravém“ životním stylu. Místo odborníků ale radí influencerky, které sdílejí, co podle nich je i není pro tělo vhodné. Bohužel většinou bez jakýchkoli podložených informací. Každý by si proto měl vyhledat relevantní zdroje, ne věřit kdejakým samozvaným expertkám. Jenže puberťáci baští svým vzorům všechno.

Pomáháme duševně nemocnému až do doby, než sami potřebujeme psychiatra
KOMENTÁŘ: Na okolí psychicky nemocného se téměř nemyslí. Ve společnosti panuje stigma, o duševním zdraví se mluví málo – proto řešit okolí nemocného je uplná rarita. Přitom právě přátelé, rodina a známí jsou pro daného pacienta důležitým záchytným bodem na cestě k uzdravení.

Za dárcovství vajíček ženy dostávají i desítky tisíc. Zákrok má ale zdravotní rizika
Zájem o umělé oplodnění v posledních letech v Česku roste, spolu s tím i poptávka po dárkyních vajíček. Ženám, které se rozhodnou takový zákrok podstoupit, náleží finanční odměna v řádu desítek tisíců korun. Podávané léky a samotný odběr mohou ale způsobit vážné zdravotní obtíže. Jenže ne každá žena takovou informaci dostane.

Nevinné drobnosti, které mohou přerůst v problém. S profesní deformací je třeba pracovat
Návyky z povolání mohou postihovat naše každodenní fungování. S tím, jak vypadá profesní deformace v praxi, se svěřily cukrářka, servírka a optometristka. Pokud se práce promítá do osobního života v únosné míře, není nutné se tím zaobírat. V opačném případě je podle psycholožky potřeba vyhledat odbornou pomoc.

Cestou k udržitelnému šatníku je pečlivě promyslet každý nákup
Se správně vytvořeným efektivním šatníkem je možné kombinovat outfity téměř donekonečna. Vyhnout se bezhlavému nakupování oblečení, které člověk nepotřebuje, ale není jednoduchá disciplína. Proto je třeba každý kousek před koupí pečlivě promyslet. Obecně totiž při sestavování efektivního a udržitelného šatníku platí, že méně je více.

Seznamky: stovky úspěšných vztahů, i sexuální obtěžování
Aplikace jako Tinder či Badoo usnadňují lidem první krok při seznamování. Hledají na nich lásku, přátelství i nezávazné povyražení. Je to cesta především pro ty, kteří mají méně šancí setkat se mimo internetové prostředí, v reálném světě.

Kněz Halík: Svatba je závazek, ne právní záležitost
Před rokem 1989 se mladí lidé běžně brali již sotva po dovršení dospělosti. Dnes nejsou výjimkou svatby novomanželů o desítky let starších. Průměrný věk ženichů a nevěst je nyní v Česku kolem třiceti let. Ovšem mezi věřícími je věk vstupu do manželství obvykle výrazně nižší.