Lifestyle

Matky si mohou vyjmout dítě z těla samy. Netradiční forma porodu má ale i svá rizika
Městská nemocnice v Ostravě nabízí ženám novou metodu císařského řezu, během které se mohou aktivně podílet na porodu. Rodičky, které nový způsob porodu podstoupily, popisují silné pozitivní pocity. Podle lékařů z pražských porodnic ale zákrok přináší rizika. Ženám hrozí infekce a větší ztráta krve.

Sociální sítě mohou dobře posloužit. Ale také nadělat spoustu škody
GLOSA/ Existuje celá řada komunikačních kanálů, které mladí využívají ke konverzaci. Sice mohou někdy život usnadňovat, ale pak je na škodu, když se člověk až příliš upíná k mobilu a marně čeká na pípnutí zprávy. Mnohahodinovým sezením s telefonem v ruce lidé ztrácejí čas ve virtuálním světě, namísto toho, aby prožívali ten skutečný. Hlasivky a touhu se socializovat nemá člověk pro nic za nic.

Věřící nevěří, že nevěřící nevěří
Mezi mladými upadá víra. Podle střediska empirických výzkumů STEM je nejvíce věřících starších 45 let. Data ze sčítání občanů navíc ukazují, že se za zbožné označuje necelých dva a půl milionu Čechů. To je o polovinu méně, než před 31 lety. Pastor Pavel Eder to tak bledě nevidí. Podle něj ale lidé neumějí s vírou nakládat, a tak raději hledají alternativy.

Twitter prochází změnou majitele. Uživatelé ale nepropadají panice
Sociální síť s logem bílého ptáčka na modrém pozadí má ve světě stovky milionů uživatelů. Populární je hlavně kvůli sdílení často silně názorových textů, které omezují znaky o délce maximálně 280. Twitter dosud vlastnil jeho zakladatel Jack Dorsey. Před měsícem ho však odkoupil miliardář Elon Musk, který vyhodil přibližně 3 000 zaměstnanců a začal prosazovat nová pravidla. Spousta lidí se proto začala ohlížet po jiných sítích, které jsou Twitteru podobné.

Když se karty mýlí: Prolhanou klientku nepozná ani vyhlášená věštkyně
O výklad z karet projevuje zájem čím dál více mladých lidí. Mnozí se odmítají smířit s nejistotou budoucnosti a tak se svěřují do rukou různých věštců a senzibilů. Abych poznala, jak takové věštění probíhá, rozhodla jsem se jednu kartářku osobně navštívit.

Restaurace bojují proti plýtvání. Zákazníci v nich mohou ušetřit stovky korun měsíčně
Vzhledem k enormnímu plýtvání jídlem se některé restaurace rozhodly nabídnout svůj sortiment před zavírací dobou se slevou. Průměrný Evropan totiž podle průzkumu Organizace pro výživu a zemědělství vyhodí 96 kilogramů potravin za rok. Zvýhodněná nabídka navíc může Čechům pomoci ušetřit stovky korun měsíčně.

ANKETA: Měli by absolventi vyšších odborných škol získávat akademické tituly?
Vyšší odborné vzdělávání je podhodnocené tím, že absolventi nedostávají stejné tituly jako vysokoškolští studenti. Shodují se na tom respondenti, které redakce Generace20 oslovila při příležitosti otevření nových školních prostor Vyšší odborné školy publicistiky ve Spálené 14. Pozvání do secesní budovy přijali osobnosti ze světa médií i školství.

Do toho dorosteš, slýchají bezdětné dívky. Ty se však do těhotenství nehrnou
Ženy oddalují zakládání rodiny. Vyplývá to z průzkumu projektu Průvodce porodnicemi, podle kterého je průměrný věk českých prvorodiček 28 let. Většinou dávají přednost svobodě a osobnímu rozvoji. Některé ženy ale děti nechtějí vůbec. Kvůli běžné praxi v minulém století mít potomky brzy má však část společnosti na oddalované těhotenství odlišný názor.

Člen ochranky z velkých akcí: Někdo chodí do haly jen na brigádu, já si ale práce vážím
Josef Procházka (39), rodák z Kladna, dělá přes šest let hlídače na mnoha akcích v největších halách a stadionech v Praze. Hlídá na fotbalových či hokejových zápasech, ale také během koncertů hudebních hvězd. Vzpomíná, že jednou musel do práce v růžových botách.

Spisovná čeština je první cizí jazyk, který se učíme, říká jazykovědec Oliva
Na začátku listopadu zavítal mezi studenty Vyšší odborné školy publicistiky uznávaný jazykovědec
Karel Oliva (63). Mladé publikum se mimo jiné ptalo, jak je to s češtinou v médiích a jak by podle
něj měl jazyk v žurnalistice vypadat?