Domácí

Sázejí, i když nevyhrávají. Hranice mezi zábavou a hazardem je tenká
Čím dál více mladých Čechů vkládá peníze do hazardu. Pro některé je sázení pouhou zábavou, jiní v něm vidí šanci k přivýdělku. Podle statistik přitom až 77 tisíc z nich spěje ke gamblerství. Většina sázkařů si totiž včas neuvědomí, že jejich koníček přerostl v nebezpečnou závislost.

Nově vznikající most mezi Prahou 7 a Prahou 8 budí rozporuplné pocity
Pražský Karlín a Holešovice by měla už letos na jaře propojit několik let připravovaná Štvanická lávka. Části hlavního města sice rozděluje Vltava, ale mají toho spoustu společného. Obě jsou rájem hipsterských kaváren, bister, ale pyšní se také řadou experimentálních divadel nebo galerií. I to je důvodem proč jsou obě lokality hojně vyhledávané mladými lidmi. Nejen pro ně tak bude díky novému mostu jednodušší dostat se z jednoho břehu na druhý.

Slováci jezdí do Prahy hlavně studovat. Ale nalézají zde i lepší zázemí
V Česku se podle statistik vzdělává každoročně stále více cizinců. Nejvíce zastoupenou národnostní menšinou jsou Slováci, kterých je na pražských univerzitách více než 20 tisíc. Většina mladých se pak během studia rozhodne v hlavním městě usadit natrvalo. Láká je především následné pracovní uplatnění na trhu práce, které je v porovnání s Bratislavou lepší.

Mladí Češi a Slováci si rozumějí. Problém bývá pouze u některých slov
V lednu si připomeneme kulaté výročí od rozdělení Československa. I po třiceti letech od sebe se mezi sebou občané obou států téměř bez problému dorozumí. Jazyková bariéra většinou nastává až u mladších generací, které se již nemají příležitost s jazykem druhé země plošně setkávat. Mladí Češi často zápasí s některými slovenskými slovy. Naši sousedé jsou na tom podle jazykovědců lépe.

Mladí chtějí prezidenta, který přinese změnu. Šanci má Nerudová
Od prvního kola přímých prezidentských voleb dělí Česko tři dny. Podle posledního výzkumu organizace GTS Alive by mohla k urně dorazit většina mladých účastníků listopadového průzkumu. Zájem o volby projevilo i všech 60 respondentů oslovených redakcí Generace20. Při rozhodování jsou pro ně nejdůležitější zejména názorové postoje a reprezentativnost kandidátů, jejich minulost jde často stranou.

Snížení věkové hranice volební účast nezvýší, kampaně zaměřené na mladé by však mohly
KOMENTÁŘ: S nadcházejícími prezidentskými volbami se v médiích debatuje o možném snížení věkové hranice voličů o dva roky. Příznivci nápadu argumentují zvýšenou volební účastí a zájmem mladých lidí o veřejné dění. Motivovat k občanskému zájmu by je neměli politici, kteří za tím vidí svůj profit, nýbrž samotný stát, který výsledky voleb mohou zásadně ovlivnit jeho směřování.

Mladé lidi na armádě fascinuje řád a finanční zajištění
Zájem o vstup mezi profesionální vojáky se od invaze na Ukrajině mnohonásobně zvýšil. Po prvotním nadšení se čísla ustálila na celkem čtyř stovkách mužů a žen měsíčně a jejich věkový průměr je pod 30 let. Kromě vlastenectví a potřeby vnést řád do života jsou motivací i finanční jistoty. Ne každý je však pro toto povolání dostatečně fyzicky zdatný. Připravenost prověřuje vojenská akademie ve Vyškově, kde výcvik předčasně ukončí nemalé procento uchazečů.

Na moderní dějiny nezbývá ve školách prostor. Rozpad Československa i přesto učitelé připomínají
Česko si v lednu připomene 30 let samostatnosti. Rozdělení federace je sice součástí moderních dějin, pro mladé jde ale často o vzdálenou historickou událost. Někteří se o ní dozvídají ve školních lavicích, jiní musí shánět informace u rodičů nebo jiných pamětníků. V učebnicích žáci mnohdy od pravěku k rozpadu Československa nestihnou dolistovat.

Výuka sexuální výchovy v Česku pokulhává. Děti se samy vzdělávají skrze internet
Třídy rozdělené podle pohlaví a učitelka, která rozdává kondomy – častý obraz sexuální výchovy na českých školách. V horším případě nemají žáci ani to. Pak se většinou uchýlí k dohledávání informací na internetu. Ve výuce mládeži chybí témata sexuálního násilí nebo mýty šířené pornografií, kterým se školy téměř nevěnují. Přitom zanedbání sexuální výchovy může mít značné následky v dospělém životě.

Čau lidi, tady Fiala
Od jmenování vlády uplynul téměř rok. Za tu dobu se její premiér Petr Fiala setkal s nelehkými politickými výzvami. Ať už šlo o válku na Ukrajině nebo jednu z nejvyšších inflací v Evropě. Ačkoli je předseda vlády zahraničními státníky uznávaný, v tuzemsku si tolik přízně nezískal. Především proto, že současné problémy málo komunikuje.