Domácí

Mladí věřící se během pandemie více zaměřili na svůj vztah s Bohem
Česká republika se pravidelně umisťuje na předních příčkách nejvíce ateistických zemí světa. Přesto bylo u nás podle dat Českého statistického úřadu z roku 2011 více jak dva miliony věřících. Mnozí mladí věřící mají v pandemii spoustu času na osobní a psychický rozvoj. Přestože se bohoslužby často konaly pouze on-line, někteří i tak svůj vztah s Bohem utužili.

Vztek z koronaviru si veřejnost vybíjí na novinářích
KOMENTÁŘ: Správně informovat veřejnost je nanejvýš podstatné. Jenže prvotní potřeba znát každou novou zprávu o covidu skončila. Polovina občanů České republiky se naopak snaží aktualizované poznatky o nákaze ignorovat. Navíc mají vztek nejen na vládní nařízení, která se mění každou minutou, ale i na novináře. Snaha žurnalistů předávat lidem důležité informace rychle a srozumitelně se tak obrací proti nim.

První dáma zmizela. Nikdo si toho ani nevšimnul
KOMENTÁŘ: Zatímco v době pandemie mnohé vysoce postaveny ženy v zahraničí vyjadřují soucit s oběťmi covidu a podporují lidi v nouzi, česká první dáma jako by zmizela ze světa. Manželka českého prezidenta Ivana Zemanová (55) se na veřejnosti ukázala naposledy v říjnu u volební urny. Její aktivita tak dosahuje stejné míry jako ta jejího muže – prakticky žádné.

Covid ve středu dění aneb co v roce 2020 pandemie zastínila
Celý letošní rok se nesl především ve znamení koronavirové pandemie. Mnoho událostí tak zapadlo pod lavinou informací o covidu. Redakce Generace 20 si pro vás připravila výčet některých opomenutých událostí. Ať už se jedná o obsazení České republiky polskou armádou nebo o vymýcení dětské obrny v Africe.

Jak oslavit Nový rok? Co je povolené, nemusí být morálně správné
KOMENTÁŘ: Letošní silvestrovské oslavy pořád zůstávají velkým otazníkem. Vzhledem ke zvyšujícímu se počtu nakažených koronavirem se Česká republika v neděli vrátila do pátého stupně systému PES. Restaurace jsou nadále zavřené a obchody mohou prodávat jen základní sortiment. Je také zakázáno konzumovat alkohol na veřejnosti či vycházet ven po deváté hodině večer. Vláda v těchto opatřeních nehodlá ustoupit ani 31. prosince. Dá se vůbec něco takového vymáhat?

S kurzem Červeného kříže se můžete stát ošetřovatelem za sedm hodin
Na podzim se kvůli pandemii koronaviru začaly kapacity nemocnic opět dramaticky plnit. Zdravotnický personál, který je v maximálním zápřahu již od března, je nyní téměr na pokraji sil. Proto se Červený kříž ve spolupráci s Všeobecnou fakultní nemocnicí v Praze rozhodl naučit dobrovolníky z řad laiků alespoň základy ošetřovatelství. Ti jsou pak k ruce zdravotním sestrám a personálu v sociálních zařízeních.

Procházka vánoční Prahou je tradicí, kterou si lidé neodpustili ani letos
Na Štědrý den se spousta lidí vydává na procházku centrem Prahy. Vánoční tradici si letos neupřeli ani přes celosvětovou pandemii. Centrum sice nepraskalo ve švech, i tak bylo všude překvapivě hodně lidí. I přes vládní nařízení nosit roušku také venku, ji měla nasazena asi jen polovina z nich.

V Minářově straně jsou lidé PRO. Jen zapomněli říct pro co
Glosa: Aktivista Mikuláš Minář (27) odešel ze spolku Milion chvilek pro demokracii, aby mohl založit vlastní politickou stranu. Pojmenoval ji Lidé PRO a představil ji ve videu na YouTube, ve kterém ale prozradil víc o sobě a své rodině, než o svém hnutí. A pro co tedy strana je? To si lidé mají vybrat sami.

Polemika redakce Generace 20: Omezují sociální sítě svobodu slova?
Už dávno neplatí, že na sociální sítě mohou psát jejich uživatelé, cokoliv se jim zamane. Společnost Facebook příspěvky, jež považuje za nepřípustné, maže, platforma Twitter je zase přímo pod textem konkrétního tweetu označuje za zavádějící. Mají na to sociální sítě právo, nebo jde o cenzuru či omezování svobody slova? Přečtěte si dva rozdílné názory našich redaktorů Marka Veselého a Jakuba Kunce. Oba vycházejí z petice videoherního vývojáře Daniela Vávry, k níž se přidaly i další české osobnosti a která bojuje proti nelogickému mazání příspěvků na sociálních sítích i očividnému zvýhodňování některých uživatelů na úkor druhých.

Kamila Moučková věřila v mladou generaci
V srpnu 1968 se samopaly v zádech hlásila zprávy o okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy. Televizní hlasatelka a signatářka Charty 77 Kamila Moučková zemřela 24. listopadu ve věku 92 let. Jednalo se o svéráznou dámu, která viděla budoucnost v dnešní mladé generaci. Mladí si její jméno často spojí pouze s rokem 1968, ale v otázce, co bylo jejím povoláním, často tápou.