V inkubátoru může být lépe i díky chobotničce. Háčkované hračky uklidňují děti a povzbuzují rodiče
Předčasně narozeným miminkům může v inkubátoru pomáhat drobná hračka ve tvaru chobotnice. Díky háčkovaným zvířátkům, které si pochvalují lékaři i sestry, jsou miminka klidnější a nevytahují si tak často zavedené hadičky, bez kterých se neobejdou. Ačkoli se nejedná o něco, co by vedlo k zásadní změně ve zdravotním stavu dítěte, dobrovolnice už rozeslaly zhruba za půl roku do českých nemocnic více než 800 chobotniček.

K tomu, aby se nedonošené dítě cítilo v inkubátoru lépe, někdy stačí opravdu málo. Například háčkovaná chobotnička. Projekt, který se poprvé objevil v Dánsku v roce 2013, rozšířilo v České republice rodičovské sdružení Nedoklubko zhruba před půl rokem. „Moje kolegyně viděla o chobotničkách zahraniční reportáž a nadchlo ji to. Podle dánského výzkumu miminka drží chapadélka a nevytahují si hadičky třeba na podporu dýchání. Mívají také pravidelnější tep. Nyní nám to potvrzují i lékaři a rodiče,“ říká Lucie Žáčková, ředitelka rodičovského sdružení Nedoklubko.
Jedno z míst, kde se chobotničky v Česku používají, je novorozenecké oddělení v Ústí nad Labem. „Novorozenci mají úchopový reflex, takže pokud je v jejich blízkosti chapadýlko chobotničky, většina dětí se jej chytne. Pomoc je to psychická, ale tyto hračky zároveň mohou ulevit dětem i tělesně. Jsou díky nim klidnější a my se můžeme vyhnout znovuzavádění kanyl, které přes veškerou opatrnost nemusí být příjemné,“ popisuje tamní primář Petr Janec. Kromě uklidnění dítěte mají háčkované chobotničky také povzbudit rodiče i zdravotníky. „Zdomácňují prostředí, líbí se rodičům, příbuzným i nám zdravotníkům. Takže mají funkci nejen zdravotní, ale i estetickou. Lékařům a sestrám se v takovém prostředí lépe pracuje,“ dodává Janec.
Pomáhá podpora od dobrovolnic

Hračky vyrábějí dobrovolnice, přes organizaci Nedoklubko bylo do nemocnic posláno zatím zhruba 800 chobotniček. Zdroj: Nikola Sedloňová
Do chobotničkového projektu se zapojily desítky dobrovolnic, které často mají s předčasně narozenými dětmi vlastní zkušenost. „Když jsem před šesti lety porodila dceru, musela kvůli zdravotním komplikacím na dětskou jednotku intenzivní péče. Mohla jsem k ní během dne jen na chvilky, bylo to velmi stresující,“ popisuje narození svého dítěte dobrovolnice Hana Holčíková Vránová (40). Tehdy našla u inkubátoru medaili a přání hodně zdraví právě od sdružení Nedoklubko. „Potěšilo mě, že na mě někdo myslel,“ uvádí. Když se o chobotničkovém projektu před měsícem dozvěděla, hned se rozhodla, že se zapojí. Zatím uháčkovala šest hraček a hodlá pokračovat dál. „Je to můj opožděný dík Nedoklubku za tehdejší podporu,“ říká.
Háčkované hračky ale nemají rozhodující vliv na zdravotní stav dítěte, slouží tak spíše pro zpříjemnění pobytu v inkubátoru. „Nikdy nemůžeme dítěti plně nahradit matčinu dělohu, i když se snažíme. Co pomůže jednomu dítěti, nemusí nutně fungovat u dalšího,“ řekla doktorka Valencia Walkerová pro CNN. Proto také háčkované hračky nepřijímají všechna perinatologická centra, popřípadě je nedávají hned do inkubátorů k dětem. Někteří lékaři z bezpečnostních důvodů předávají tyto hračky až větším miminkům.
Žáčková říká, že zdravotníci s chobotničkami nakládají různě: „Záleží na zdravotním stavu miminka. Některé dostane hračku hned k sobě, jinde je předávají rodičům na povzbuzení.“ Vždycky ale platí, že hračka musí být vyrobena ze 100% bavlny a být před předáním vydezinfikována. „Není to revoluční změna, něco, co by vedlo k zásadním změnám ve zdravotním stavu děťátka. Ale je milé vidět, že vás chce někdo podpořit, když se dostanete do takhle těžké situace,“ tvrdí Žáčková.
Sdílejte článek Další články z rubriky