Jarní deprese podle odborníků neexistuje. Jde jen o únavu
V průběhu března člověk nejednou zaslechne slovní spojení „jarní deprese“. Tento termín velmi zlidověl, přitom podle odborníků nic podobného neexistuje. Pocity únavy a celkové zpomalenosti souvisejí s vyčerpáním organismu, které během změny ročního období může pocítit kdokoli.

Ať už je zima teplá, anebo extrémně studená, může se podepsat na lidském zdraví. Fyzické vyčerpání, které způsobuje rychlá změna ročních období, se projevuje nevrlostí, ospalostí a pomalejšími reflexy. Lidé pak mají tendenci odkazovat se na takzvanou jarní depresi, aby omluvili pro sebe netypické chování. „Z lékařského pohledu pojem jarní deprese neexistuje. Deprese je navíc v tomto případě velmi silné slovo. Řekla bych spíše, že se jedná o jarní rozladěnost,“ upřesňuje psychiatrička Helena Fousková.
Dále vysvětluje, že deprese sice u pacientů trpicích touto chorobou je sezonní záležitostí, jedná se ale o duševní poruchu, nikoli o dočasný pocit pramenící z únavy. Vyčerpání, které na jaře přichází, souvisí také s tím, že během zimy se člověku nedostává v dostatečné míře slunečního svitu. Vitamin D, nesmírně důležitý pro činnost organismu, se v těle bez tepla a světla tvoří daleko méně. Nejjednodušším způsobem, jak s přechodným obdobím bojovat, je vyhledávat co nejvíce slunečních paprsků.
Nepřetěžovat se a jíst citrusy
Lidem, kteří mají na jaře sníženou imunitu a cítí se tak slabě a unaveně, pomůže i vitamin C. Ten obsahují citrusové plody a také paprika, ve které je ho dokonce daleko větší množství než ve šťavnatých pomerančích. Také je potřeba si hlídat výdej energie. „Doporučovala bych se zbytečně nepřetěžovat, nepřekračovat své limity,“ upřesňuje Fousková.
Podle ní je jednoduchým zdrojem dobré nálady a energie hlavně sport. Stačí se třeba projet po městě na kole, zacvičit si v posilovně, anebo vyrazit na delší procházku. Fousková také podotýká, že se nálada a celkový fyzický stav dá zlepšit prostřednictvím nových zážitků. Lidé se mohou vypravit na pouť, zajet si na víkend do cizího města nebo se podívat na kvalitní komedii. I ta zvedne úroveň endorfinů v krvi.
Sdílejte článek Další články z rubriky