Zlatá bula sicilská má výročí. Národní archiv ji představí veřejnosti
Národní archiv vystaví od 27. do 30. září Zlatou bulu sicilskou, písemnou památku, která zajišťovala dědičnost českého královského titulu. Expozice budu veřejná a má připomenout jak osmisté výročí dokumentů, tak i historii a důležitost těchto listin. K vidění bude v centrální budově Národního archivu v Praze.


Zlatá bula sicilská. Foto: wikimedia.org
Přesně osm set let to bude 26. září od vydání Zlaté buly sicilské, dokumentu, který kdysi zajišťoval českým panovníkům dědičnost královského titulu. Národní archiv, který tento dokument složený ze tří listin, střeží a uchovává v jedné ze svých budov, se proto rozhodl Zlatou bulu na pár dní ukázat veřejnosti a vystavit ve své hlavní budově v Praze na Chodově.
„Naposledy jsme ji vystavovali při slavnostním otevření budovy v roce 2001 a říkali jsme, že jinebudeme veřejně ukazovat nejméně 50 let,“ říká ředitelka Národního archivu Eva Drašarová. A vysvětluje, že je dokument natolik náchylný, že není dobré ho vydávat příliš často na veřejný odiv. „Ale protože je to osmisté výročí a má pro nás takový státoprávní význam, tak si nemůžeme dovolit Zlatou bulu opomenout a nepředvést ji veřejnosti,“ dodává.
Pro expozici tak cenného dokumentu se připravuje speciální místnost a vitrína. Konstruovaná je tak, aby pergamenové listiny uchovala z bezpečnostního i klimatického hlediska. Je odvětrávaná a zachovává teplotu a vlhkost, která vyhovuje pergamenu. Samotné výstavě bude předcházet i zvláštní převoz z vedlejší budovy archivu, která je v ulici Milady Horákové, kde je bula za normálních okolností uchovávaná ve sklepním prostoru. Listiny si vyžadují jak zvláštní zacházení, tak i prostor, ve kterém se mají nacházet.
Zlatá bula sicilská je soubor tří listin, v nichž římský císař Fridrich II. uznal dědičný královský titul českých panovníků. „Pojí se k nim i listina Karla IV., která potvrzuje tu původní z roku 1212,“ vysvětluje Drašarová. Podle ní bude návštěvnost a zájem prohlédnout si dokumenty opravdu velký. Zlatá bula sicilská je totiž listina,která má velký historický význam, jak pro náš stát, tak i pro každého z nás, myslí si Drašarová.
Sdílejte článek Další články z rubriky