Premiéry filmových trháků se odkládají. Když do kina, tak jedině autem
Čekání na premiéry některých filmů se kvůli koronavirové pandemii protáhne až o rok. Běžná kina jsou zavřená a jedinou možností, jak zcela nepřijít o jejich atmosféru, zůstává autokino. Těch v celé republice funguje přibližně deset a dávají přednost převážně českým filmům.

Než přišla koronavirová pandemie, chodil student Jiří Bouček (22) do kina dvakrát za měsíc. Když hráli kritiky oceňovaný film, tak i častěji. Teď má smůlu, kina jsou povinně zavřená. Autokino zatím nevyzkoušel, ale v plánu to má. „Láká mě to a určitě ho navštívím. Navíc mi to přijde jako fajn způsob, jak si užít alespoň nějakou kulturu za současných podmínek,” popisuje Bouček. Studentka Martina Vachalová (21) už autokino navštívila a zážitek z něj si pochvaluje. „Byla to velmi dobře vymyšlená alternativa k zavřeným kinům. Vše fungovalo skvěle a dokonce jsme si pomocí SMS mohli objednat občerstvení, které nám donesli až k okénku,“ říká Vachalová a už nyní plánuje další návštěvu.
V Praze je za normálních okolností na 200 kinosálů, filmoví nadšenci se ale v současnosti musejí spokojit s jediným autokinem na Strahově. „Máme velkou radost, že i v této době můžeme divákům nabídnout zážitek ze společného sledování filmů na velkém plátně,” říká organizátorka autokina Adéla Maternová (26). Oproti jaru se dříve stmívá, takže mohou promítat už v odpoledních hodinách a ve vybrané dny nabízejí program i mladším divákům; třeba animák Frčíme nebo českou pohádku Mlsné medvědí příběhy. „Všichni doufáme, že se situace co nejdříve uklidní a ve zdraví se potkáme na premiérách dalších skvělých filmů,” dodává Maternová.
Chaos v nových datech
Milovníci hollywoodské kinematografie však trpí. Kvůli pandemii koronaviru přijdou například znovu o premiéru nejnovější Bondovky názvem Není čas zemřít. Původně měla být uvedena do kin letos v dubnu, poté v listopadu, ale nově se premiéra posunula až na duben 2021. Streamovací platforma Netflix nyní dokonce uvažuje o nákupu práv na vysílání očekávaného snímku a premiéra by tak mohla být přes internet. „Filmový průmysl se trápí. To bohužel ohrožuje fungování kin v celosvětovém měřítku, takže i tam, kde jinak epidemiologická situace jejich provoz umožňuje,“ říká manažer filmové distribuční společnosti Aerofilms Jan Noháč (34).
Z české produkce musel distributor Bontonfilm přesunout premiéru dokumentárního snímku režisérky Olgy Malířové Špátové Karel o životě zesnulého zpěváka Karla Gotta. Slavnostní uvedení do kin se mělo uskutečnit 1. října k příležitosti ročního výročí zpěvákovy smrti, ale posunulo se nejprve na 15. října, protože se vdova po Gottovi nakazila koronavirem. Ani v říjnu se ale premiéra neuskutečnila a Bontonfilm ji odložil na neurčito.
Podzim a zima měl být ve znamení dětí
Do kin se chystá mimo jiné i zrestaurovaná verze české pohádky S čerty nejsou žerty režiséra Hynka Bočana, která má premiéru zatím stále připravenou na 26. listopadu. Kvůli prodloužení nouzového stavu ale ani sami distributoři neví, zda to tak zůstane. Asociace producentů v audiovizi (APA), která sdružuje více než sto českých producentských a produkčních firem, odhadla, že česká filmová výroba klesla v roce 2020 až o 75 procent.
Na česká plátna mířilo také několik animovaných snímků, například Duše studia Pixar. Ta měla mít původně premiéru 20. listopadu. Ve zhruba stejnou dobu měl vyjít i snímek Rodina na baterky studia Sony Pictures, i ta ale byla odložena na neurčito.
Sdílejte článek Další články z rubriky