Nová kniha o komunismu vypráví mladým o totalitě. Čtenáře nutí pátrat i v rodinné historii
V rámci oslav 32. výročí sametové revoluce byla slavnostně pokřtěna kniha Skautská pátrání po tom, jak u nás vládli komunisté. S výročím úzce souvisí. Napsal ji novinář Michal Klíma a pojal ji jako soubor debat o životě v době komunismu, které vedou dnešní mladí skauti se svými vedoucími.

V sále Skautského institutu byla ze začátku cítit lehká nervozita. Celý program se posunul kvůli zpožděným hostům. Po chvíli ale všichni dorazili a před zaplněný sál předstoupil autor Michal Klíma a začal o své knize vyprávět. Je přesvědčen, že o historii Československa a hlavně o době komunismu je stále potřeba se bavit. „Zrovna nedávno mi kdosi řekl, že se devětaosmdesátý rok nemusí připomínat, protože komunisté už nejsou hrozbou, že je v dnešní době spousta důležitějších témat. Já ale chci dětem přiblížit totalitní dobu, protože je důležité na takové věci upozorňovat,“ říká. Knihu proto věnoval všem, kteří nechtějí, aby se totalita opakovala. V sále v tu chvíli seděli ovšem jen dospělí, ale zato přikyvovali, že by byli rádi, aby si i jejich potomci knihu přečetli.
Děti si díky knize povídají s prarodiči
Text Michala Klímy je určený hlavně pro mládež od páté do deváté třídy. Děj se odehrává na skautských schůzkách. Vedoucí a skauti si na nich společně povídají o různých tématech, které se pojí s dobou totality. Probírají třeba pražské jaro 1968, školství či církev za komunismu. Děj posouvá i to, že každé z dětí se na setkání připravuje tak, že si povídá s rodiči a prarodiči. Osobitost a věrohodnost životních příběhů postav pak nutí i reálného čtenáře, aby se zajímal o to, jak dobu komunismu prožívali jejich příbuzní.
O knize ve Skautském institutu promluvil i Libor Kleček ze studia Mowshe, které ji graficky navrhlo tak, aby byla pro žáky na základní škole přitažlivá. „Podle mě je to hodně kontaktní kniha, protože nutí mladé čtenáře, aby se ptali příbuzných na rodinné příběhy. Se synem jsem Skautská pátrání četl a líbila se mu. Zasloužila by si samolepku ‚testováno na dětech‘,“ usmívá se grafik.
Ilustrace vznikaly na skautském táboře
Knihu ilustrovala Vendula Kuncová. „Většinu jsem kreslila na skautském táboře. Inspirovaly mě děti a také mi pomáhaly a radily,“ popisuje Kuncová, která je sama vedoucí skautské skupiny, a tak se v prostředí dobře orientuje.
Na křest jako host přišla i učitelka Eva Wolfová ze Základní školy Brána jazyků. Podle ní je kniha i dobrý výukový materiál pro učitele dějepisu. „Stává se nám, že dokonce i naši mladí kolegové o této době moc nevědí. S knihou ve škole plánujeme pracovat a oceňujeme, že máme vůbec takovou možnost,“ prozrazuje nadšeně Wolfová posluchačům.
Kniha vznikla za podpory organizace Junák – český skaut či Člověk v tísni, která k ní navíc připravila doprovodný vzdělávací program. „Ke každé kapitole jsme vytvořili audiovizuální pomůcky nebo různé texty, aby žáky výuka bavila,“ říká ředitel vzdělávacího programu Jeden svět na školách společnosti Člověk v tísni Karel Strachota. Místostarostka Junáka Barbora Tichavová doplnila, že publikaci dostanou všechny děti, které odebírají časopis Skaut: „Už na konci listopadu jsme knihu odeslali více než patnácti tisícům dětí ve věku 11-15 let.“
Sdílejte článek Další články z rubriky