Jaromír Nohavica, kontroverzní písničkář s medailí od prezidenta
Jinak, než Jarek mu nikdo neřekne. Ostravský písničkář Jaromír Nohavica na konci října převzal vyznamenání prezidenta republiky za zásluhy v oblasti umění. Nohavica však není jen zpěvák, ale také textař, básník, překladatel a písničkář, který své koncerty pravidelně vyprodává.

Jaromír Nohavica (64) je známý především kvůli svému rodnému městu – Ostravě, o které zpívá ve většině svých písní. Láska k městu, odkud pochází, se odráží i v jeho novém albu Poruba (název městské ostravské části, pozn. red.), které vychází na začátku listopadu. Jeho jméno však bylo v poslední době často připomínáno, ať už šlo o vyprodaný říjnový koncert v pražské O2 aréně, projevené sympatie k Tomiu Okamurovi nebo o státní vyznamenání, jež dostal z rukou prezidenta republiky.
Samotné vyznamenání vzbuzovalo mezi fanoušky diskuze, zda jej Nohavica od Miloše Zemana vůbec převezme. Na Nohavicu se kvůli tomu obrátil i kandidát na prezidenta a hudebník Michal Horáček. Na svém Twitteru Nohavicovi adresoval tento vzkaz: „Ty, který zpíváš o lidském porozumění, o respektu i k těm nejrůznějším „jiným“, o empatii k těm nejkřehčím – prohlásit „hodnoty“ stávajícího prezidenta i za svoje? Známe se tolik roků, a tak se Tě snad můžu zeptat: Nepočkáš ještě?“ vybízel Horáček zpěváka k tomu, aby si ocenění ještě nepřebíral, a počkal na jiného prezidenta, se kterým bude sdílet stejné postoje.
Od knihovnictví k psaní textů
Ještě než Nohavicu začala živit hudba, devět let pracoval jako knihovník. Tento obor ostatně vystudoval. „Já byl odjakživa na knížky a třeba na poště bych při své bohémské povaze mohl způsobit finanční manko,“ prozrazuje na sebe na svém webu Nohavica.
Muzika ho ale lákala odjakživa. Stal se písničkářem na volné noze a začal psát texty například pro Marii Rottrovou, nebo Věru Špinarovou. Na rostoucí popularitu ale doplatil závislostí na alkoholu. Ta Nohavicu dohnala na počátku 90. let do protialkoholní léčebny. „V léčebně jsem si ostříhal své dlouhé špinavé vlasy, vydechl a vrátil se do světa zpátky,“ komentoval tohle období života Nohavica pro Moravskoslezský deník.
Spolupráce s StB
Od návratu z léčení se Nohavica věnuje své kariéře písničkáře a textaře již naplno. Vydal mnoho písní, z mnohých se staly hity, jiné zlidověly. V roce 2006 vyšlo najevo, že Nohavica byl před rokem 1989 spolupracovníkem tajné komunistické policie, Státní bezpečnosti (StB). Zpěvák se ke spolupráci přiznal, ale nerad o tom mluví. „Byl jsem s děvkou, ale seděl jsem s ní pouze v kavárně, na pokoj jsem s ní nešel,“ použil Nohavica příměr k svému tvrzení, že s StB sice spolupracoval, ale na nikoho nikdy nedonášel.
Vše kolem desek, koncertů a webu si Nohavica zařizuje ve vlastní režii a je v tom i komerčně úspěšný. K svému podnikání v hudebním průmyslu dovedně využívá internet i sociální média. „Internet teď vidím jako zásadní věc v šíření informací, sdílíme přes něj vše. Snažím se té svobody co nejvíce využít. Díky tomu jsem se potkal i s dalšími věcmi – filmem, operou a Janáčkovou filharmonií Ostrava,“ řekl pro Moravskoslezský deník Nohavica. I když se ostravskému písničkáři kontroverze nevyhýbají, jak potvrdily i diskuse kolem udělení vyznamenání z rukou Miloše Zemana, fanoušků různých generací mu rozhodně neubývá. Spíše naopak.
Sdílejte článek Další články z rubriky