Kryptoměna míří na měsíc. Poslal ji tam Elon Musk
Miliardář Elon Musk (49) se rozhodl pomocí svého twitterového účtu vystřelit kryptoměnu Dogecoin k výšinám. A do jisté míry se mu to povedlo – po několika tweetech vzrostla její hodnota o sedm set procent. Ačkoliv se nejedná o výjimku na kryptoměnovém trhu, může Muskovo jednání vést k demokratizaci v investování, které by tak nebylo jen pro vyvolené z Wallstreet.

DOGE. Tak zněl tweet nejbohatšího člověka na světě, Elona Muska (49), který odstartoval začátkem února raketový růst kryptoměny Dogecoin s populárním psem Shiba Inu v logu. Příspěvků poté přidal ještě několik, například: „Dogecoin je kryptoměna lidu.“ Díky tomu se hodnota tohoto platidla zvýšila o sedm set procent. V polovině února byl tak jeho kurz vůči české koruně přibližně 1 Kč.
Podle odborníka na kryptoměny Dominika Stroukala (33) ale není vůbec těžké takového nárůstu dosáhnout. „Bohatě stačí dostatečná poptávka. A trhy v této oblasti jsou malé,“ říká Stroukal. Situaci připodobňuje hodnotě obrazu, o který má zájem několik tisíc lidí. Twitter je podle něj navíc alternativním platidlům nakloněný. „Když něco na podporu Dogecoinu napíše Elon Musk, nejúspěšnější infuencer na světě, pak vyletí jeho poptávka i s cenou,“ dodává ekonom Jakub Jedlinský (33), který o kryptoměnách vyučuje na Vysoké škole ekonomické v Praze.
Dogecoin vznikl pro pobavení
Motivace, které Muska vedly k masivní propagaci Dogecoinu, jsou nejasné. Zdá se, že to dělá jen „ze srandy“. Začátkem února totiž prohlásil na sociální síti Clubhouse, že by mu připadalo jako skvělý vtip, kdyby tato měna překonala hodnotu Bitcoinu, jehož kurz se pohybuje okolo milionu českých korun. „Možná si jenom hraje a zkouší, jaký má vliv. Je ale možné, že sám vlastní velkou část celkového objemu Dogecoinu a manipuluje s jeho cenou,“ říká o miliardářově jednání Jedlinský.
Podle Stroukala podpořila únorový vzrůst Dogecoinu i myšlenka, se kterou vznikal. V roce 2013 ho jako žertovné platidlo založili Billy Markus a Jackson Palmer. Vytvořili jej na základě memu Doge, který zobrazuje psa Shiba Inu s vtipným výrazem a s textem v lámané angličtině. „Je to takový srandacoin. Stejně jako Musk si s ním lidé hrají,“ vysvětluje Stroukal.
I jeden člověk může hýbat trhy
Dogecoin není jediný příklad, kdy Muskovy tweety pohnuly s tržní cenou akcií či měn. „Pár tweetů nejbohatšího člověka na světě pohne s jakýmkoli trhem. Taková už je doba,“ říká Jedlinský. Stroukal v tom vidí demokratizaci investování, které už není jen pro pár lidí z Wallstreet. „Je skvělé, že má jeden člověk sílu zatřást s celým trhem,“ myslí si Stroukal.
Není však pravděpodobné, že by se Muskovo přání splnilo a Dogecoin by se skutečně stal nejsilnější kryptoměnou. „Na to je Bitcoin v úplně jiné lize,“ vysvětluje Stroukal. I tak je ale možné, že se o to miliardář pokusí, jen aby dokázal, že to jde. „Žijeme v době příběhů a Elon je umí vytvářet a vyživovat,“ říká Jedlinský.
Sdílejte článek Další články z rubriky