Výbuch islandské sopky uzavřel i česká letiště
Vzdušný prostor nad Českou republikou byl v pátek krátce po poledni zcela uzavřen kvůli výbuchu islandské sopky Eyjafjallajökull, která již dva dny chrlí do ovzduší popel a prach. Ruzyňské letiště zrušilo všechny přílety i odlety ve 13 hodin, letiště v Brně a Ostravě pak byla uzavřena o hodinu déle. Kromě letecké dopravy musely být zrušeny také veškeré lety vrtulníků záchranné služby.
Létat by se nemuselo ani zítra
„Jak dlouho bude tato uzavírka trvat, to v současné době neví ani pánbůh,“ informovala tisková mluvčí ruzyňského letiště Michaela Lagronová. „Stav zůstává takový, jaký je, což znamená zrušené přílety i odlety až do zítřejších 8 hodin ráno. V tu samou hodinu dostaneme aktualizovanou informaci, od které se bude odvíjet další postup. Předpokládáme však, že se nebude létat ani zítra,“ dodala Lagronová.
Ani dle Českého hydrometeorologického ústavu nelze v současné době přesně určit další vývoj. Vše záleží hlavně na povětrnostních podmínkách a době, po kterou se bude shluk popelu a prachu nad Českem držet. Ten již ochromil velkou část Evropy a nyní přes Českou republiku směřuje k jihovýchodu. Mrak pouhým okem není viditelný, může však způsobit nánosy na dlouho se nepohybujících odkrytých předmětech. Lidské zdraví není vystaveno žádnému nebezpečí.
Uzavírky hlásí celá Evropa
Česká republika je jen další z mnoha evropských zemí, které od středečního výbuchu islandské sopky uzavřely svůj vzdušný prostor. Při vletu do zakázané oblasti hrozí nejen snížení viditelnosti, ale také porucha motorů. Uzavírky svých letišť proto hlásí Velká Británie, Irsko, Belgie, Nizozemsko, Dánsko, Švédsko, Estonsko a Francie. Nelétá se už ani z některých německých letišť. Polsko dokonce uvažuje o přeložení pohřbu tragicky zesnulého prezidenta Lecha Kaczyńského.
Zrušeno již přes 250 letů, ČSA hlásí ztrát
Podle slov Lagronové bylo již do včerejší čtvrté hodiny odpolední zrušeno 133 odletů a 138 příletů. Dnešní číslo neuskutečněných letů bude již mnohem vyšší. Lidé jsou tak nuceni vyhledat jiné způsoby dopravy, nebo prostě čekat, dokud se situace opět nestabilizuje.
Uzavírka pražského letiště bude ČSA stát desítky milionů korun, postiženy tím budou tisíce pasažérů. Ti mohou najít informace o zrušených letech na internetových stránkách českých aerolinek. Peníze za zrušené letenky dostanou zpět bez storno poplatku.
Jan Zima
Sdílejte článek Další články z rubriky