Přiznání k obtěžování si pochvalu nezaslouží. Omluva čin nesmaže
KOMENTÁŘ: Novinář Jiří Hošek (45) byl propuštěn z redakce Seznam Zpráv poté, co vyšlo najevo, že svým kolegyním posílal nevhodné zprávy. Ty obsahovaly i takzvané dickpics. Sám Hošek se později na Twitteru přiznal k sexuálnímu obtěžování a omluvil se za něj. Vysloužil si za to od čtenářů řadu pochvalných reakcí. Stranou dění přitom pořád zůstávají oběti.

Uznejme, že se Jiří Hošek dokázal za své jinak neomluvitelné chování omluvit bez toho, aby situaci zlehčoval. Udělal to jediným twítem. Vyvolal tím u části veřejnosti nepochopitelný soucit, až obdiv za to, jak se k věci postavil. Jenže obětí není Hošek. Těmi, kdo trpí, jsou ženy, které musejí chodit do práce a snášet od svého nadřízeného chování, jaké předváděl právě on.
Bylo také zajímavé sledovat ohlušující ticho z twitwerových účtů hlavních tváří Seznamu a pochopitelně i od Hoška samotného. To se prolomilo až po 24 hodinách od chvíle, kdy kauza vyšla najevo.
Komentáře pod Hoškovou omluvou budí dojem, že se náhle stal lepším člověkem. V některých případech omluva stačí, tady tomu tak ale rozhodně není. Upřímná omluva za obtěžování žen je sice v tuzemsku osvěžující, to ale nic nemění na tom, že samotný fakt, že se něco takového běžně děje, (nevyžádané dicpics dostává pravidelně velké množství žen) je skandální.
Lepší pozdě než nikdy
Celý incident se navíc podle anonymních zdrojů webu iDnes.cz táhl již nějakou dobu. Proč ale patřičné kroky ze strany vedení Seznam Zpráv nepřišly včas, i když samotné vedení Seznamu tvrdí, že reagovalo okamžitě? Jako důvod se nabízí význam Hoška jako špičkového novináře, anebo zlehčování závažnosti situace ze strany vedení.
Ze Seznam Zprávy sice Hoška vyhodili, otázkou ale zůstává, jaká opatření přijmout, aby k podobným událostem nedocházelo i jinde. Zkušenost z prestižního média je jasným důkazem, že sexuální obtěžování se na českých pracovištích děje, i když se o tom obvykle nemluví. Hoškuv případ by snad mohl popostrčit oběti k větší bojovnosti a nadřízené ke skutečnému řešení situací.
Tutlání se nenosí
Chování Hoška vůči kolegyním na pracovišti připomíná moderní verzi exhibicionismu. Možná by dřív chodil nahý v dlouhém kabátě po Petříně. Podle jeho tvrzení na Twitteru chce dokonce vyhledat odbornou pomoc. V komentářích pod příspěvkem jsou vidět obavy diskutérů, že přijdou o svůj oblíbený podcast Angličan. Je smutné, že pro některé je přednější zábava před morálkou.
Jiří Kubík, šéfredaktor Seznam Zpráv, uvedl v rozhovoru, kde situaci vysvětloval, že vyhazov Jiřího Hoška je jasným signálem, že sexuální obtěžování v redakci nikdo tolerovat nebude. Hoškovou omluvou ale téma nekončí. Naopak by se o něm mělo o to víc mluvit. A dát ženám najevo, že jsou v práci v bezpečí a mohou mít jistotu, že se jim dostane zastání, pokud se s takovým jednáním setkají.