Koledníci zůstanou na Velikonoce doma. Přes internet výslužku nedostanou
GLOSA: Velikonoce jako oslavy čínského Nového roku? Zní to poněkud podivně, ale právě argumentem, že Číňané během svých svátků pomohli virus rozšířit do světa, ministr zdravotnictví Adam Vojtěch zdůvodňoval, proč Češi mají o svátcích zůstat doma a některé tradice vypustit.

Pohyb venku je omezen jen na nejnutnější případy a koledníkům nezbude nic jiného než obvyklou výslužku oželet. Kdo chce velikonoční atmosféru, musí si vystačit s tím, co má doma. Ať už jde o osoby ženského pohlaví pro práci s pomlázkou, či třeba pečení beránka a mazance – ze zásob mouky, jíž se lidé v počáteční panice notně předzásobili.
Pokud by přece jen někdo chtěl chodit od domu k domu a koledovat, měl by mít v souladu s nařízením vlády minimálně dvoumetrovou pomlázkou. Jinak si koleduje o tučnou pokutu. Tím spíše, kdyby mu při tom chyběla rouška přes nos a ústa. Příkladem jdou i čokoládoví zajíci, na znamení doby vybaveni rouškami z cukrové polevy.

Řada koledníků bere Velikonoce ne jako významné křesťanské svátky, nýbrž jako oslavu jara a pondělní dopoledne má spojené se záplavou panáků tvrdého alkoholu,
který hospodyně často nabízejí jako bonus. Tentokrát by se ale po ulicích koledníci pod vlivem potácet neměli, posilnit se nemohou ani v hospodách. Na druhé straně domácí zásoby jsou jistě hojné. Z domova musí velikonoční dění sledovat i věřící lidé. Ti mají výhodu aspoň v tom, že bohoslužby se přenášejí živě jak v televizi, tak přes internet. Dát si ale panáka u sousedů a koledovat s pomlázkou online nelze.
Nastaly nám zkrátka paradoxní časy. Říká se, že dívky na Velikonoční pondělí dostávají pomlázkou proto, aby byly po zbytek roku zdravé a svěží. Pomlázkou bychom se tak v rámci prevence proti koronaviru mohli vyplatit všichni. I když pro zdraví všech uděláme nejlépe, když zůstaneme doma.
Sdílejte článek Další články z rubriky